
Пет частни дома за възрастни хора в община Стара Загора предоставят добри условия

210 души ще могат да се възползват от нова социална услуга, предоставяна от Община Стара Загора за хора, които се нуждаят от личен асистент, но не попадат в целевите групи, обслужвани до момента. Услугите ще бъдат предоставяни почасово от специалисти, наети по проект, който цели да подобри качеството на живот на хора с увреждания и на възрастни хора в невъзможност да се самообслужват.
Предоставянето на услугата започна от началото на юли, тя е насочена предимно към малките населени места и от нея ще могат да се възползват самотно живеещи хора, уточни в студиото на Радио Стара Загора Павлина Делчева, заместник кмет на община Стара Загора по социални дейности. Тя беше гост в предаването „Репортер“.
Проектът ще бъде изпълняван 28 месеца. В момента се набират и социални асистенти.
Само един човек от изведените 75 потребители от нелегалния хоспис в село Ягода, е останал трайно в Дома за стари хора в Старозагорски минерални бани, каза още Павлина Делчева. В момента се извършват проверки на частните домове за обгрижване на възрастни хора на територията на общината, и всички те предлагат добри условия.
„Моите лични наблюдения показват ,че щом домът е със свободен достъп, щом потребителите се движат свободно вътре и не съобщават за проблеми, значи за хората се полагат добри грижи. Разбира се, на места биха могли да се подобрят битовите условия, но е въпрос на преценка от страна на проверяващите органи да издадат предписание“, коментира заместник кметът.
Ремонтът на Дома за стари хора в Старозагорски минерални бани върви и се очаква да приключи в срок, каза още Павлина Делчева.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.
Прочети цялата публикация