Fakti.bg | 08.07.2025 09:15:14 | 24

Археолози откриха древен град на 3 500 години в Перу (СНИМКИ)


Международен екип археолози обяви едно от най-значимите открития в региона на Северна Баранка, Перу – останките на древния град Пени́ко, датиращ отпреди 3 500 години. Градът е смятан за важен търговски център, който е свързвал първите крайбрежни общества по Тихоокеанското крайбрежие с народите от Андите и басейна на Амазонка, пише BBC.

Новото откритие се намира на около 200 километра северно от столицата Лима, на надморска височина от близо 600 метра. Смята се, че градът е основан между 1 800 и 1 500 г. пр.н.е. – по същото време, когато първите цивилизации процъфтяват в Близкия изток и Азия.

Archaeologists unveil 3,500-year-old city in Peru https://t.co/BFBH5aeAPb

— BBC News (UK) (@BBCNews) July 6, 2025

Според учените разкриването на Пени́ко хвърля светлина върху съдбата на най-древната цивилизация в Америка – Карал. Кадри, заснети с дрон, показват централна кръгла структура, разположена върху тераси по хълм, заобиколена от останки от каменни и кирпичени постройки. В рамките на осем години теренни проучвания археолозите са разкрили 18 структури, сред които церемониални храмове и жилищни комплекси.

В откритите сгради са намерени ритуални предмети, глинени скулптури на хора и животни, както и огърлици, изработени от мъниста и морски черупки.

Archaeologists in Peru have unveiled a 3,500-year-old city. The urban center, named Penico, is located in the northern Barranca province and was founded between 1,800 and 1,500 BC https://t.co/z4wm1Z0Uln pic.twitter.com/DQcOk5PHg1

— Reuters (@Reuters) July 4, 2025

Пени́ко се намира в непосредствена близост до долината Супе, където преди 5 000 години (около 3 000 г. пр.н.е.) възниква Карал – най-старата известна цивилизация в Новия свят. Карал се отличава с впечатляващи монументални пирамиди, сложна система за напояване и добре развити градски структури. Смята се, че тя се е развивала изолирано, независимо от другите ранни цивилизации като тези в Индия, Египет, Шумер и Китай.

Д-р Рут Шади, археологът, ръководил последните изследвания на Пени́ко и разкопките в Карал през 90-те години, подчерта значението на новото откритие за разбирането на съдбата на каралската цивилизация след упадъка ѝ, причинен от климатични промени.

„Общността на Пени́ко е разположена на стратегическо място за търговия, обмен и контакти между народите на крайбрежието, планините и джунглата“, заяви д-р Шади пред агенция Ройтерс.

По време на официална пресконференция археологът Марко Мачакуай от перуанското министерство на културата посочи, че значимостта на Пени́ко се крие именно във факта, че градът е естествено продължение на културата Карал.

Прочети цялата публикация