В Страсбург гласуват доклада за напредъка на РСМ по пътя към ЕС

Годишният доклад на Европейския парламент (ЕП) за напредъка на Република Северна Македония по пътя към ЕС ще бъде гласуван днес на пленарно заседание в Страсбург, предаде БТА.
Той беше обсъден вчера в пленарната зала на ЕП.
Проектодокладът за напредъка на Република Северна Македония по пътя към ЕС предизвика напрежение в България заради наличието в него на формулировката "македонски език и идентичност".
Той беше одобрен от парламентарната комисия по външни работи на 24 юни т.г. с 40 гласа "за", 19 "против" и 10 въздържали се.
Тогава комисията не допусна внасянето на устна поправка от групата на Европейската народна партия (ЕНП) в текста преди думите за "македонски език и идентичност" да бъде добавено определението "съвременен". Групите на ЕНП, на Социалистите и демократите, "Обнови Европа" и Зелените съобщиха, че преди очакваното гласуване на доклада в пленарната зала в Страсбург през юли ще внесат същата поправка писмено.
Анджей Халицки (ЕНП), Катлен Ван Бремпт (СиД) и Дан Барна („Обнови Европа“) внесоха писмени поправки, с които да бъдат заличени споменаванията на езика и идентичността в доклада.
Президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска заяви вчера, че поправките към доклада на Европейския парламент за напредъка на страната в евроинтеграцията, с които групите на ЕНП, на Социалистите и демократите и "Обнови Европа” предлагат от документа да отпаднат всички референции към “македонска идентичност” и “македонски език", показват демократичен дефицит в ЕС.
Силяновска, цитирана от сайта „Вечер“ заяви, че характерът на поправките е показал, „че не само светът, но и Европа, и ЕС имат сериозен проблем с демокрацията“.
В интервю за Канал 5 миналата седмица Гордана Силяновска каза, че внесените поправки към доклада на Томас Вайц показват "разположението на голяма група евродепутати и в тях няма нищо европейско и демократично".
Според нея докладчикът в Европейския парламент за Северна Македония, австрийският евродепутат Томас Вайц, неслучайно е избрал да включи в доклада "тези квалификации за македонския език и идентичност".
"Защо тогава би го писал? Заради натиск от нас? От страх или любов към нас? Не, това е заради конститутивните документи на ЕС и зачитането на равнопоставеността", заяви Силяновска.
По думите ѝ в основополагащите документи на ЕС, които еврокомисарите би трябвало да познават, има ясни параметри за това какво е идентичност.
"Хартата на основните права ясно заявява, че ЕС ще почита националната и културната идентичност на всички нации и държави, тяхното достойнство и цялост. Единство в многообразието", уточни Силяновска.
Премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски обяви по отношение на доклада, че „по талибански начин се изтрива македонската идентичност и македонския език от доклада на Европа”.
Отпадането на термина „македонска идентичност и македонски език” от доклада на ЕП за напредъка на Република Северна Македония към ЕС е също толкова лошо, колкото и ако към този термин беше добавено ”модерен” (съвременен), заяви премиерът на страната Християн Мицкоски.
Мицкоски обвини за това предишното правителство на СДСМ в лицето на Буяр Османи (бившият външен министър), Димитър Ковачевски (бившият премиер), Боян Маричич (бившият министър по европейските въпроси) и други.
Заедно с доклада за Република Северна Македония ще бъдат гласувани и годишните доклади за напредъка към ЕС на Албания, Босна и Херцеговина и Грузия.
Прочети цялата публикация