ЕП извади ОАЕ от списъка с високорискови държави за пране на пари СНИМКИ

"ОАЕ приветстват одобрението на Европейския парламент за решението на Европейската комисия да извади ОАЕ от списъка на държавите, обвинени за пране на пари и финансиране на тероризма". Това се посочва в изявлението на държавния министър Негово Превъзходителство Ахмед бин Али ал Сайег.
Според него решението на Европейската комисия и подкрепено от Европейския парламент е ясно и независимо признание за непоколебимия ангажимент на ОАЕ към най-високите международни стандарти в борбата със световните финансови престъпления.
ОАЕ остават надежден и стратегически партньор на ЕС, ангажиран да гарантира, че системите за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма са не само стабилни, но и устойчиви в бъдещето и способни да се справят с възникващите глобални заплахи.
В качеството си на една от най-бързо развиващите се икономики в света и на надежден световен финансов център ОАЕ ще продължат да работят с всички наши глобални партньори за опазване на целостта на световната финансова система.
Очакваме с нетърпение да разгърнем пълния потенциал на партньорството между ОАЕ и ЕС, да насърчим по-тясното сътрудничество, засиления просперитет и споделената сигурност за нашите региони и народи, обобщи Негово Превъзходителство Ахмед бин Али ал Сайег.
За да засилят сътрудничеството в областта на съдебната система и правоприлагането, ОАЕ въведоха нови рамки за съдебно сътрудничество с Европол, Евроюст и Интерпол. ОАЕ също така демонстрираха проактивни усилия в областта на възстановяването на активи, включително чрез участието си на Интерпол.
В комуникацията между ЕС и ОАЕ относно борбата с изпирането на пари или финансирането на тероризма вече е въведен официален механизъм за връзка с държавите - членки от ЕС, за да се осигури своевременен и реципрочен обмен на информация по случаи на финансови престъпления.
Бяха осъществени множество екстрадиции на високопоставени престъпници. От 2022 г. насам ОАЕ са съдействали на ЕС за екстрадирането на 167 лица, сред които и 30 за Франция.
ОАЕ подписа 51 договора за правна взаимопомощ в световен мащаб. Общо 23 споразумения са инициирани или завършени с ЕС, включително и 8 ратификации от ЕС.
ОАЕ предприе мерки срещу избягването на санкциите, наложени на Русия. Спазването на тези забрани се следи непрекъснато и благодарение на това износът или реекспортът на стоки е почти незначителен.
Регистърът на недвижимите имоти в ОАЕ е в пълно съответствие с препоръките и критериите на Специалната група за финансови действия (FATF). За да се предотврати проникването на престъпни групи, всички регистриращи органи прилагат минимални стандарти, за да гарантират, че лицата, заемащи позиции на значителна собственост или управленски контрол, отговарят на изискванията.
Съгласно актуализирания режим на ОАЕ за действителните собственици всички дружества са задължени да поддържат и съхраняват адекватни и точни регистри както с основна информация за дружеството, така и с данни за крайните действителни собственици. Основната информация за дружествата е публично достъпна чрез създаването на Национален икономически регистър.
От началото на 2025 г. три делегации на ЕП посетиха ОАЕ: включително най-скорошната делегация на FISC на ЕП. В изявлението си председателят на FISC приветства напредъка, постигнат от ОАЕ за по-голяма данъчна прозрачност, и призна публичния регистър на дружествата в ОАЕ, като същевременно подчерта необходимостта от по-голяма прозрачност.
През първото полугодие на 2023 г. ОАЕ отчитат 92,1% осъдителни присъди по дела за изпиране на пари и конфискуват над 1,3 млрд. дирхама, свързани с дейности по противодействие на изпирането на пари.
Общият размер на конфискуваните активи се е увеличил повече от два пъти - от 2,35 млрд. дирхама през 2023 г. до 5,2 млрд. дирхама през 2024 г. Това е значително постижение, което поставя ОАЕ сред световните лидери по конфискация на активи спрямо очакваните финансови престъпления.
ОАЕ е динамичен център за иновации, търговия и инвестиции и една от най-бързо развиващите се икономики в света, която се характеризира с устойчива финансова система, стабилна правна и регулаторна рамка и ангажимент за устойчив растеж. В основата на това стои сигурна, устойчива и ефективна финансова система. В тази връзка всички усилия на ОАЕ са насочени към затвърждаване на този статут и засилване на международната конкурентоспособност. ОАЕ са ангажирани със задълбочаването на стратегическото си партньорство с Европейския съюз.
Наскоро Емирствата бяха домакини на 8-ия диалог с ЕС по въпросите на борбата с изпирането на пари или финансирането на тероризма.
Форумът засили сътрудничеството, включително съдебната координация, сътрудничеството между правоприлагащите органи, обмена на финансова информация и съгласуването на партньорствата между ОАЕ и ЕС с цел осигуряване на максимална ефективност.
ОАЕ са втория по големина център за търговия със злато в света и са разработили стабилна регулаторна рамка, за да увеличат максимално сигурността, целостта и прозрачността на всяка транзакция със злато.
В периода 2020-2024 г. ОАЕ приложи седем нови закона и политики за засилване на надзора в сектора, включително стартирането на системата UAE Good Delivery и създаването на Emirates Gold Bullion Committee.
Политиките, прилагани от ОАЕ, са в съответствие, а в някои области надвишават и тези на ОИСР за надлежна проверка на веригите за доставка на минерали от засегнати от конфликти и високорискови райони. Те се прилагат стриктно. Те са подкрепени от задължителни процедури за борба с изпирането на пари и „познай своя клиент“, годишни одити и други мерки.
През 2023 г. и 2024 г. отделът за борба с изпирането на пари на Министерството на икономиката е извършил 3 243 инспекции в сектора и е наложил глоби за приблизително 100 млн. дирхама (27 млн. щатски долара).
Дори е била спряна дейността на някои компании от сектора поради регистрирани нарушения.
Освен това между 2022 г. и 2024 г. със 70% се е увеличила конфискацията на контрабандно злато през границите. Това е ясен сигнал, че властта е твърда в борбата си срещу опитите за нелегален внос.
ОАЕ непрекъснато преразглеждат и усъвършенстват регулаторните си рамки, за да гарантират, че търговията със злато в страната е етична, прозрачна и в съответствие с международните стандарти.
ОАЕ са член на Глобалния форум на ОИСР за прозрачност и обмен на информация за данъчни цели и са подписали Многостранното споразумение с компетентните органи (MCAA) за Общия стандарт за отчитане (CRS). От 2018 г. насам ОАЕ активно обменят информация.
Съгласно актуализирания режим на ОАЕ за действителните собственици всички дружества са задължени да поддържат и съхраняват адекватни и точни записи както на основната информация за дружеството, така и на данните за действителните собственици. Основната информация за дружествата е публично достъпна чрез създаването на Национален икономически регистър. Тази информация се обновява незабавно при настъпили промени в компанията.
На 27 януари 2025 г. Делегацията на ЕС в ОАЕ, в координация с Министерството на външните работи на ОАЕ, организира семинар за публичния сектор, озаглавен „Санкциите на Европейския съюз и засилване на сътрудничеството за намаляване на заобикалянето на санкциите“. На този семинар присъстваха представители на целия публичен сектор на ОАЕ, като беше направен преглед на рамката на ЕС за санкции, финансовите ограничителни мерки, ограниченията, свързани с търговията и двойната употреба, както и мерките, свързани с енергетиката, транспортната логистика, търговските потоци и потенциалното заобикаляне на санкциите на ЕС.
Прочети цялата публикация