Fakti.bg | 10.07.2025 07:58:30 | 31

Дъщерята на Кейт Мос е моделът на първата кукла Барби с диабет тип 1(СНИМКИ)


Дъщерята на Кейт Мос – Лайла Мос, определи пускането на първата кукла Барби с диабет тип 1 като „невероятно преживяване“. Моделът, която също страда от диабет и е на 22 години, получи и специална Барби, изработена по неин образ, по време на представянето на новия вид кукла. Лансирането на тази версия идва след по-ранни модели на куклата, представящи глухи, незрящи деца и деца със синдром на Даун, създадени от производителя Mattel.

„Да имам Барби, която прилича на мен и е с диабет тип 1, е напълно сюрреалистично. Много се гордея, че мога да представлявам тази общност“, коментира Лайла Мос. Тя добави, че ежедневно получава съобщения от хора, на които е помогнала да преодолеят несигурността си или да се гордеят с инсулиновите си помпи и сензори. „Да представлявам общността по този начин е нещо вълнуващо и специално“, допълни тя.

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от Lila Grace (@lilamoss)

Новата кукла Барби е снабдена с аксесоари – уред за измерване на кръвната захар и инсулинова помпа. „Тези устройства са много важни, защото ми помагат да живея и улесняват ежедневието ми с диабет тип 1“, посочи Мос. Тя призна, че макар устройствата да са по-видими и това да кара някои хора да се чувстват несигурни, е важно да се приеме новата технология, защото тя улеснява живота на хората с диабет.

Моделът сподели още, че според нея е важно инсулиновите сензори да не се крият. „Смятам, че е готино да ги показваме. Младото ми аз щеше да се зарадва на модерното облекло на куклата, на красивата ѝ рокля и на стилната златна гривна, но най-вече би се гордяло, че Барби подкрепя толкова важна кауза.“

Куклата е пусната в продажба от сряда на цена от 13,99 британски лири за английския пазар. Барби е облечена в синя блуза на точки и пола в същия десен – цветове, които са символ на осведомеността за диабета в световен мащаб.

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от Barbie (@barbie)

Проектът е реализиран в партньорство с организацията Breakthrough T1D (бившата JDRF), занимаваща се с изследвания и застъпничество за хора с диабет тип 1. Mattel UK дарява 20 000 британски лири на организацията от името на Лила Мос.

Криста Бергер, старши вицепрезидент на Barbie и ръководител на глобалното подразделение за кукли, подчерта, че новият модел „е важна стъпка в ангажимента ни към инклузивността и представителността“. По думите ѝ: „Барби оформя ранните представи на децата за света, а когато отразява медицински състояния като диабет тип 1, повече деца могат да се разпознаят в историите и играчките, които обичат.“

Прочети цялата публикация