Fakti.bg | 10.07.2025 11:58:45 | 32

Учени опровергаха размера и възрастта на най-стария кратер на Земята


Грешките при разчитане на геоложките „часовници“ могат да доведат до различни интерпретации за възрастта на земните процеси. Анализът на земната история, която обхваща 4,5 милиарда години, често изисква сложна и прецизна работа.

Наскоро бе съобщено за откриването на древен кратер от метеоритен удар в изолирания район Пилбара в Западна Австралия. Първоначалното проучване твърдеше, че кратерът се е формирал преди 3,5 милиарда години, което, ако беше вярно, щеше да го направи най-стария известен на Земята.

Независимо от това, паралелно изследване на същия обект стига до различни изводи относно възрастта, размера и значението на кратера. Новите данни, публикувани в Science Advances, потвърждават, че става дума за древен метеоритен удар, но посочват, че въздействието е станало много по-късно — след преди 2,7 милиарда години, като се предполага, че може да е дори по-скоро. Размерът на кратера също е коригиран на около 16 километра в диаметър, вместо над 100 километра, както се смяташе първоначално. Това означава, че ударът е твърде млад и твърде малък, за да е повлиял на формирането на континентите или на ранния живот.

3.5 B-year-old Pilbara crater once thought Earth’s oldest is now located to the Miralga structure—just ~16 km wide and dated post‑2.7 B years—debunking previous claims of ~100 km, 3.5 B-year impact. Still rare in basalt.#Geology #ImpactCraters #EarthHistory #ScienceUpdate pic.twitter.com/ns7M3p8AR8

— Genius Pulse 360 (@geniuspulse360) July 10, 2025

И двете изследвания са базирани на анализа на специфични геоложки признаци — така наречените „shatter cones“, които представляват фосилизирани отпечатъци от ударни вълни, възникнали при метеоритен сблъсък. И двете групи са съгласни, че става дума за древен ударен кратер, като за името на структурата е избрано традиционното наименование на местните аборигени – Miralga.

Възрастта на удара е определена чрез наблюдение на последователността на скалните пластове (законът за суперпозиция). Докато първата група открива следи от ударните вълни в пластове, датирани на 3,47 милиарда години, новото изследване открива такива и в по-нови скали, включително лави, възникнали преди 2,77 милиарда години. Това показва, че ударът трябва да е настъпил след тяхното формиране, тоест в периода между 2,7 милиарда и 400 милиона години преди днес.

Създадена е и първата карта на разпространението на тези следи в района, като се установява, че оригиналният кратер е с диаметър около 16 километра. По този начин, въпреки че не е най-старият кратер в света, Miralga е научно значим, тъй като кратери, формирани в базалтови скали, са рядкост. Повечето от базалтовите скали в района са на възраст 3,47 милиарда години, което ги прави най-старите „шокирани“ скали, известни досега.

Преди удара тези древни базалти са били подложени на химични промени от морска вода. В близките седиментни скали се намират и едни от най-старите установени фосили на Земята. Подобни условия са били характерни за ранната Земя и Марс, което прави структурата Miralga ценен обект за изследвания, свързани с планетологията и историята на живота. Районът предоставя възможност за тестване на инструменти и методи, които се използват при изследвания на Марс, в реални земни условия.

Прочети цялата публикация