MH 17: Престъпление и наказание

Джеймс ДЖОНСЪН
И така, на 9 юли 2025 г. Европейският съд по правата на човека, или накратко ЕСПЧ, взе наистина важно решение по важно междудържавно дело. Те постановиха, че Руската федерация е виновна за нещо, и това беше доста важно решение.
Съдебното действие обедини исковете на Украйна и Кралство Нидерландия срещу Русия за голям брой нарушения на правата на човека по време на войната от 2014 г. до наши дни.
Освен това целта беше да се гарантира, че Русия ще бъде подведена под отговорност за свалянето на полет MH17 над Донбас на 17 юли 2014 г.
Всички 298 души на борда, повечето от които бяха холандски граждани, загинаха.
Завеждането и воденето на това дело беше от 26 държави и една международна организация и трети страни, което беше безпрецедентно в историята на ЕСПЧ.
Това дело обедини четири междудържавни дела срещу Русия в ЕСПЧ, заведени от Украйна и Нидерландия:
Нарушенията на правата на човека, извършени по време на въоръжения конфликт в Донбас както от Украйна, така и от Русия, включително свалянето на полет MH17 и използването на мъчения срещу цивилни лица, са доказателство за сериозността на ситуацията.
Въпросът за отвличането и незаконното прехвърляне на украински деца в Русия през 2014 г. е спорен между двете страни.
Обстоятелствата и последиците от свалянето на граждански самолет (полет MH17) в Холандия срещу Русия.
Нарушенията на правата на човека, извършени по време на пълномащабната агресия срещу Украйна, започнала на 24 февруари 2022 г., са във фокуса на този раздел.
Четири дела срещу Русия във връзка със събития, случили се преди 16 септември 2022 г., бяха признати от съдиите на ЕСПЧ за попадащи изцяло в обхвата на тяхната юрисдикция. Тоест, преди прекратяването на членството ѝ в Руската федерация. Това членство беше в Съвета на Европа.
Решенията на ЕСПЧ подчертават заплахата за отдавна установеното мирно съвместно съществуване в Европа, позовавайки се на агресивните действия и изявления на Русия относно Украйна. Подобна реторика често се използва и по отношение на Полша, Молдова и балтийските държави.
Информация за масовия и систематичен характер на нарушенията на правата на човека, извършени в окупираните територии на Украйна преди и след 24 февруари 2022 г., може да бъде намерена в съдебните материали.
Тези материали включват убийствата на цивилни и военнопленници, лишаването от свобода, нечовешкото отношение, изтезанията, системната практика на елиминиране на черти и признаци на украинската идентичност в образователната сфера и насилственото преместване на украински деца и граждани дълбоко в окупираните територии на Украйна или на територията на Руската федерация.
ЕСПЧ установи, че гражданският самолет (полет MH17) над Донбас е свален от руска система за противовъздушна отбрана БУК и че отговорността за това е на Русия, в съответствие с членове 2 и 3 от Европейската конвенция за правата на човека и нейните протоколи.
В заключението на ЕСПЧ се изисква всички лица, лишени от свобода във временно окупираните територии на Украйна, да бъдат незабавно освободени и безопасно върнати от Русия. Трябва да се постигне съгласие и за създаването на независим международен механизъм за идентифициране на деца, отведени в Русия с цел по-нататъшното им събиране със семействата или законните им настойници.
Отрицателният аспект на решението на ЕСПЧ е, че европейските институции са взели ясно решение относно събитията в Източна Украйна само 11 години след началото на прикритите военни операции на Русия в Донбас, Украйна.
Събитията от 2014-2015 г. в Източна Украйна бяха посрещнати с липса на решителни действия и фрагментиран отговор от европейските държави и международни организации, което значително допринесе за пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Това е ясен пример, че ако злото не бъде наказано, то е неминуемо да се завърне и да стане по-страшно.
Решението на ЕСПЧ беше и реакция на забележките на някои европейски политици и видни публикации в европейските медии с реторика относно предполагаеми нарушения на правата на етническите руснаци и рускоезичното население в... Донбас“, „неизбежен конфликт поради насилствена украинизация“ и „вътрешна война в Украйна“.
Сега е съвсем очевидно да се предположи, че такива говорители, медии и техните служители са или щатни агенти на руско влияние, или получават финансова или друга подкрепа от Москва, или поне „полезни идиоти“, които са примитивно манипулирани от Русия.
Руското правителство определи решението на ЕСПЧ като „нищожно“ и потвърди, че няма да го спазва.
Независимо от това, решението на ЕСПЧ ще остане важен исторически антецедент, особено в рамките на наскоро създадения Международен специален трибунал за престъплението руска агресия срещу Украйна. Този трибунал ще бъде учредителният инструмент на Съвета на Европа за осигуряване на наказателното преследване на извършителите на военни престъпления.
Източник: geopolitic.info
Прочети цялата публикация