Fakti.bg | 11.07.2025 08:55:23 | 30

Румъния настоява за защита на фермерите си при внос на украински храни


Позицията на Румъния относно вноса на храни от Украйна е насочена както към защита на румънските земеделски производители, така и към запазване на подкрепата за съседна Украйна, съобщава Румънското министерство на външните работи, цитирано от агенция Aджерпрес, предава БТА.

„Румъния има последователна позиция по темата за търговските отношения между ЕС и Украйна, включително вноса на селскостопански продукти. Тя включва добавянето на предпазни клаузи и стандарти за качество в текста на преразгледаното търговско споразумение между ЕС и Украйна“, се казва в официално изявление на Румънското външно министерство.

Влиянието на войната в Украйна върху земеделието и отражението му върху вътрешния пазар на ЕС ще бъде разгледано на заседанието на Съвета по земеделие и рибарство на ЕС, насрочено за 14 юли. В тази връзка министрите на земеделието, икономиката и външните работи на Румъния провеждат координирани дискусии за отстояване на националните интереси.

„Позицията на Румъния вече бе заявена в рамките на КОРЕПЕР (Комитета на постоянните представители) като част от подготовката за предстоящото заседание. Тя е балансирана и съчетава множество секторни интереси, защитавайки земеделските производители, без да прекъсва подкрепата за Украйна“, допълват от МВнР.

По-рано тази седмица министрите на земеделието на България, Унгария, Полша, Словакия и Румъния подписаха в Будапеща съвместна декларация относно промените в търговското споразумение между ЕС и Украйна. В нея се изразява загриженост относно увеличените квоти за продукти като мед, яйца, захар и либерализацията на млечния пазар.

Петте държави призоваха Европейската комисия да въведе автоматично приложими регионални защитни механизми, основани на индивидуални квоти и минимални вносни цени, за да се избегне дъмпинг на украински стоки. Освен това предложиха създаване на специален компенсационен фонд за фермерите в случай на прекомерен внос в бъдеще.

Министрите подчертаха, че продължават да подкрепят Украйна и търговията ѝ с ЕС, но се противопоставят на икономическите щети, които понасят фермерите в граничните държави.

В началото на 2024 г. земеделски производители в редица европейски страни, включително Румъния, организираха масови протести срещу ниските цени на украинския внос. След началото на руската инвазия през 2022 г. ЕС премахна повечето ограничения за украинския аграрен износ, за да помогне на страната икономически, след като много от традиционните ѝ търговски пътища бяха блокирани.

Прочети цялата публикация