Китара, открадната от Rolling Stones преди 50 г., се появи мистериозно в музея Метрополитън (СНИМКИ)
Китаристът Мик Тейлър, който бе част от Rolling Stones между 1969 и 1974 година и бе приет в Залата на славата на рокендрола заедно с групата през 1989 г., е останал изненадан, когато наскоро разбрал, че дълго изчезнала китара Les Paul, използвана в албума на бандата от 1972 г. „Exile on Main St.“, се е появила в колекцията на нюйоркския музей Метрополитън.
През 1971 г., докато членовете на Rolling Stones пребивават във френската вила Nellcôte, тя става обект на широко известен обир. По думите на рок историк и почитател на групата, вилата била толкова отворена, че през септември 1971 г. крадци напускат предния ѝ двор напълно необезпокоявани, носейки девет китари на Кийт Ричардс, саксофона на Боби Кийс и баса на Бил Уаймън. Според разпространената версия, престъплението е било извършено от наркодилъри от Марсилия, на които Ричардс е дължал пари.
Rolling Stones rocker Mick Taylor stunned to learn ‘stolen’ guitar somehow wound up at Met Museum https://t.co/UBlWYNG7HZ pic.twitter.com/1Z8AvhAOFA
— Page Six (@PageSix) July 11, 2025През май тази година Музеят на изкуствата „Метрополитън“ обяви, че е получил „забележителна дарителска колекция от над 500 първокласни китари от златната ера на американското китаростроене“, сред които „Les Paul Sunburst от 1959 г., използвана от Кийт Ричардс по време на първата поява на Rolling Stones в шоуто на Ед Съливан през 1964 г.“, както и инструменти, използвани от Рой Роджърс, Мисисипи Джон Хърт и други.
Вижте тази публикация в Instagram.
Бизнес мениджърът и партньор на Тейлър, Марлис Даминг, твърди, че именно тази Les Paul е била продадена на Мик Тейлър от Кийт Ричардс. В официално изявление Даминг подчертава: „Съществуват многобройни снимки на Мик Тейлър с тази Les Paul, тъй като това беше основната му китара до изчезването ѝ. Любопитното при тези винтидж модели Les Paul от края на 50-те е характерното им оцветяване — т.нар. flaming — което е уникално като пръстов отпечатък.“
Източник, близък до Мик Тейлър, добавя: „Тейлър твърди, че никога не е получил обезщетение за кражбата и не може да си обясни как собствеността му е попаднала в колекцията на Метрополитън музея.“
От музея към момента не са дали официален коментар. Представител на колекционера Дирк Зиф, който е направил дарението, също не е отговорил на запитванията.
Прочети цялата публикация