Fakti.bg | 12.07.2025 10:42:52 | 32

Без инжекции и странични ефекти: Учени откриха как тялото може да произвежда естествен Оземпик


Eднократна генна модификация може да накара тялото само да произвежда активната съставка на популярните медикаменти за диабет и отслабване, това показва ново проучване на учени от Университета в Осака, публикувано в Nature Communications, предава DailyMail.

Изследователите успешно редактирали чернодробни клетки при мишки, така че те да започнат да произвеждат екзенатид – основният компонент в лекарствата от групата на така наречените GLP-1 агонисти като Ozempic и Wegovy. Тези медикаменти са доказано ефективни при контрол на кръвната захар, потискане на апетита и редукция на телесно тегло.

След само една генетична интервенция, мишките в изследването започнали самостоятелно да произвеждат екзенатид в продължение на до шест месеца. Когато били поставени на висококалорична диета, за да се индуцират затлъстяване и преддиабет, генетично модифицираните мишки:

ядяли с 29% по-малко храна качвали с 34% по-малко тегло поддържали по-ниски нива на кръвна захар реагирали по-добре на инсулин

Нещо повече – при тях не са наблюдавани сериозни странични ефекти, за разлика от съществуващите GLP-1 медикаменти, които при някои пациенти водят до гадене, повръщане, парализа на стомаха, загуба на зрение и дори бъбречна недостатъчност.

Използвайки технологията CRISPR, учените въвели специален ген в чернодробните клетки, който инструктира тялото да произвежда екзенатид. Полученият ефект е не просто временен – черният дроб се превръща в "резервоар" за хормона, който бавно и равномерно се освобождава в кръвта.

„Резултатите бяха изключително вълнуващи,“ коментира д-р Кейичиро Сузуки, ръководител на екипа. „Установихме, че нивата на екзенатид в кръвта се запазват високи месеци след еднократното въвеждане на гена.“

Създаденото от японския екип решение може да се окаже сериозна алтернатива на биологичните инжекционни лекарства, които обикновено трябва да се прилагат ежеседмично или дори ежедневно, за да поддържат ефективни нива в организма.

„Вместо да се разчита на скъпи и чести инжекции, целта ни е еднократна генна терапия, която да осигури продължителен ефект,“ допълва д-р Сузуки.

Следващите стъпки включват допълнителни тестове, за да се провери дали терапията може да бъде приложима и при хора, както и дали тя може да помогне при други хронични възпалителни заболявания.

Макар още да няма гаранция, че резултатите при мишки ще се пренесат и при хората, изследването отваря врати към нова ера на лечение, при която тялото може самò да произвежда необходимите вещества – без инжекции, без зависимости, без странични ефекти.

Прочети цялата публикация