Продават на търг най-големия марсиански къс, открит на Земята (ВИДЕО)

Продава се: 25-килограмова скала. Очакваната цена е между 2 и 4 милиона долара. Това е най-голямото парче от Марс, намирано някога на Земята.
Аукционната къща Sotheby's в Ню Йорк ще предложи на търг този уникален метеорит, известен като NWA 16788, в сряда, като част от тематична разпродажба, посветена на природната история. Сред другите предложения е и скелет на млад цератозавър – динозавър с височина над 2 метра и дължина почти 3 метра.
Според Sotheby's, метеоритът е бил изхвърлен от повърхността на Марс след масивен сблъсък с астероид и е пропътувал 225 милиона километра, преди да падне в Сахара. Там той е бил открит от ловец на метеорити в Нигер през ноември 2023 г.
A 54-pound Martian meteorite — the largest known piece of Mars ever found on Earth — has landed at #SothebysNewYork.
How did it get here? Find out from @the_lynx_eyed.
The Natural History Live Auction takes place 16 July at 10:00 AM ET. https://t.co/7rZVChTFmY pic.twitter.com/W3zqEbAG1H
Парчето с червени, кафяви и сиви оттенъци е с около 70% по-голямо от втория по големина марсиански метеорит, открит на Земята, и представлява почти 7% от целия марсиански материал, известен на планетата ни. Размерите му са приблизително 38 x 28 x 15 см.
„Това е най-голямото парче от Марс, което някога сме откривали — и то с огромна разлика,“ коментира Касандра Хатън, вицепрезидент по научни и природноисторически обекти в Sotheby's, предава БГНЕС.
A 54-pound Martian meteorite, the largest ever recovered on Earth, is estimated to fetch upwards of $4 million at auction. The fragment was discovered by a meteorite hunter in Niger’s Agadez region pic.twitter.com/t7hictMwdk
— Reuters Science News (@ReutersScience) July 9, 2025Метеоритът е изключително рядък. От над 77 000 официално признати метеорити на Земята, само около 400 са с марсиански произход.
Малка част от находката е била изпратена в специализирана лаборатория, която потвърдила това. Пробата е била сравнена с характерния химичен състав на метеорити, анализирани още при мисията „Викинг“ на НАСА през 1976 г.
Прочети цялата публикация