Fakti.bg | 14.07.2025 18:01:26 | 29

Агресия към родилка и още скандали: Защо е така в България


Коментар на Емилия Милчева:

Докато политиците спорят колко точно ще струва болницата за “бъдещето на България”, скандал с обвинения за малтретиране на родилка взриви настоящето. Двата случая текат паралелно и не се пресичат, както обикновено се случва с политическия популизъм и реалния живот.

Колко ще струва Националната детска болница - строителство и оборудване, тепърва ще се решава, защото няма одобрен финансов модел, а първата копка е предвидена за догодина. Но не може да се замита отговорът на въпроса проявила ли е агресия към родилка д-р Ирена Шикова от най-голямата акушеро-гинекологична клиника в страната “Майчин дом”.

Лична история или злоупотреба (с власт)

Болницата, в която работи д-р Шикова, извърши вътрешна проверка по обвиненията в агресия, които отправи Антония Андонова, и не откри данни за грубо отношение. Жената разказа в пост в социалните мрежи за шамари, крясъци и обиди при раждането на сина ѝ Филип. Голяма част от нещата, които се твърдят, не отговарят на истината, казаха от “Майчин дом”, където на проверка влязоха и от Изпълнителна агенция “Медицински надзор” - органът, който следи за качеството на здравните услуги.

Преди 2 години “Медицински надзор” пак проверяваше болницата, цели три пъти. “Капитал” разкри, че докладите са били променяни, а главният проверяващ инспектор д-р Васко Кацаров - уволнен. Причина за проверките станаха един протест и едно уволнение. Част от екипа на „Майчин дом“ се разбунтува срещу начина на разпределяне на възнагражденията в болницата, чийто директор проф. Иван Костов се разписваше срещу 60 000 лева месечно. Медиците протестираха и заради уволнението на временно изпълняващата длъжността на завеждащ анестезиологията и реанимацията д-р Елена Георгиева. Но тогавашния здравен министър Хинко Хинков избра да не отстранява проф. Костов, както бяха направили и други министри преди него.

Институциите се самоопазват

Културата на институционална самозащита е практика в България и една от причините доверието на гражданите в системите да ерозира заради отказ от поемане на отговорност. МВР се (само)проверява и не открива случаи на полицейско насилие и корупция. Прокуратурата даже награждава с повишения обвинители, чиито имена се чуха в аферата “Осемте джуджета”. Болници проверяват случаи, при които умират родилки, бебета и други пациенти - и не откриват лекарски грешки.

Дали този случай е лична история или модел на злоупотреба с власт и професия, питат организаторите на петицията с искане да бъде отнето правото на д-р Шикова да практикува акушерство и гинекология заради обвиненията за шамари и обиди към родилката Антония Андонова. Подписите в петицията вече наближават 5000, а утре (15 юли) пред “Майчин дом” се организира протест, а социалните мрежи завряха от спомени на жени, преживели също агресия от страна на д-р Шикова. Петиция и демонстрация в подкрепа на самата лекарка организираха нейни благодарни пациентки.

Политиците не се месят

Българските политици следват тактиката на ненамеса в здравеопазването - те само одобряват изливането на определено количество пари, тоест задават сумата в “банкомата”. Всяка година парламентът гласува едно и също разпределение на бюджета на НЗОК, който е 9,7 милиарда за 2025 г. - над две трети за болници и лекарства. Депутатите не се осмеляват да предложат промяна, която значително да увеличи парите за профилактика и извънболнична помощ.

Никое правителство не намери устойчиво решение на кризата с медицинските сестри, нито със заплащането и достойното отношение към медицинските специалисти, протестиращи заради мизерни заплати и нечовешко натоварване. Политиците не предлагат нови по-добри стандарти, в това число и в АГ-практиката, и промени в медицинските практики, за да се повиши контролът върху зъболекари и анестезиолози. Никой не повдига тези теми, въпреки случаят със смъртта на 6-годишно дете, поставено под пълна упойка за дентално лечение. Предложенията за видеонаблюдение увиснаха (досущ като онези за задължителното носене на бодикамери от полицаите, б.а.).

За политиците е по-удобно да се фокусират върху “видими резултати” - ремонти на болници, нова апаратура, линейки, медицински хеликоптери, и “Българската Коледа”, вместо да работят за системни мерки като превенция и електронно здравеопазване. Бездействието не им пречи да се замерят с взаимни обвинения за вина и от време на време да полагат по някой дар на олтара на популизма - разбира се, с парите на данъкоплатците, но и в тяхна вреда. Въпреки че проблемът антимикробната резистентност и злоупотребата с антибиотици в България влезе в доклад на Европейската комисия и на ДАНС, от юли месец НЗОК вече заплаща изцяло един антибиотик в две концентрации за домашно лечение на деца до 7 г. с активна съставка азитромицин. Но не и лекарства за понижаване на температура, сиропи за кашлица, капки за нос.

И пак за детската болница

Когато лидерът на “Продължаваме промяната” (ПП) Асен Василев хвърли “бомба”, че Националната детска болница ще струва 1 милиард лева, от Обществения съвет и от кабинета обясниха, че това е експертна оценка, изготвена по време на правителството на Николай Денков. “Бюджетът от 400 милиона евро (382 млн. евро без ДДС), за който се говори, е изчислен от международни консултанти въз основа на предварителни данни за капацитет, оборудване и строителни параметри, съпоставени със средноевропейски цени. В този смисъл е ориентировъчен и не отчита важни локални особености - например, че някои клиники ще бъдат частично оборудвани при преместването си.

Стойностите от 4000 евро/кв. м. (в центъра на София сделките с имоти надхвърлиха тези цени, б.а.) са валидни за най-високотехнологичните части от болницата - като хирургични зали, интензивни отделения и неонатология, и съответстват на реални разходи за изграждането на нови детски болници в ЕС”, казва в своя позиция Общественият съвет.

Общата площ на проекта е 90 000 кв. м - 440 легла, 26 отделения, над 38 диагностични кабинета, 18 операционни зали. Но в държава, където не достигат поне 512 педиатри - работещите са около 950, (а има райони и без общопрактикуващи лекари), същинският проблем на детската болница е назован отдавна - кадровата обезпеченост. Нищо чудно някой ден д-р Шикова да работи в Националната детска болница, след като проверката дотук я оневини.

Независим контрол?

А един от най-големите проблеми на здравеопазването в България е, че в действителност не разполага с независим външен контрол, особено в случаи на насилие над пациенти, неетично поведение или съмнителни терапии. Време е да се помисли за здравен омбудсман, защото пациентите са затворени в кръг от безнаказаност.

Прочети цялата публикация