Пушкин или мистика? Какво четат руснаците по време на война

През 2024 година в Русия са били продадени хартиени книги за 98 милиарда рубли (почти 11 милиарда евро) - срещу 91 милиарда през 2023-а, казват от издателското обединение "Ексмо". А продажбите на електронни книги са нараснали за една година от 14,5 милиарда на 18,9 милиарда.
Формално се наблюдава ръст, но ако бъде отчетена инфлацията, ръст няма. Общият тираж на книгите и брошурите м.г. е бил 369,5 милиона екземпляра. Това е с десет процента повече, отколкото през 2023-а, но все пак с шест на сто по-малко, отколкото през предвоенната 2022-а, и с 15 процента по-малко, отколкото във времената преди пандемията. Продажбите на електронни книги растат по-бързо, но техният пазарен дял остава скромен - малко повече от 15 процента.
Същевременно, както съобщават от издателския бранш, през 2024 година книгоиздаването в Русия е поскъпнало с повече от 15 процента - заради ръста на ключови разходи като заплащането на труда, наемите, данъците и др.
Кои автори са изчезнали от книжарниците
Фактическото налагане на цензура премахна от книжния пазар редица популярни автори като например Борис Акунин (който вчера бе осъден задочно от военен съд на 14 години строг режим за съдействие на тероризма - б.ред.). През 2021 година писателят бе на седмо място сред най-издаваните автори - с 285 000 екземпляра.
По собствена инициатива от издаването на книгите си на руски през март 2022 година се отказа Стивън Кинг - в знак на протест срещу нахлуването на Русия в Украйна. Общият тираж на книгите на Кинг през 2021 година бе над 781 000 екземпляра - никой друг не би могъл да се похвали с такива числа. Освен това руският пазар бе напуснат от най-големите западни издателства, които работят с други звезди.
Впрочем, впоследствие издателството на Кинг - Penguin Books - реши да се върне и през 2024-а кралят на хоръра отново попадна сред най-издаваните автори, но зае едва десето място. А книгите на другите напуснали Русия издателства влизат в страната по полупиратски път - чрез издателства в съседните държави.
Книгите на Акунин и на други търсени автори обяснимо изчезнаха от рейтингите, но това не означава, че хората са престанали да ги четат - цифровите им версии остават достъпни на пиратските сайтове. Самият Акунин развива проекта си Babook, който публикува както собствените му произведения, така и творби на други автори.
Какви книги и защо предпочитат руснаците
Най-издаваната руска авторка през 2024 година е Анна Джейн - псевдоним на Анна Потапкина, починала през 2023-а. Тя е известна с младежките си любовни романи като "Любов и омраза", "Възхитителната вещица" и други. Общият тираж на книгите ѝ за година е надхвърлил 2,2 милиона екземпляра. Чак след нея идват Достоевски, Пушкин, Булгаков и Ерих Мария Ремарк. Бестселър на годината пък е книга със заглавието "Как да се отнасяме нежно към себе си".
В рейтингите произведения на т.нар. патриотична литература няма, въпреки усилията на властите. Но пък расте интересът към езотериката - тенденция, която се наблюдава в последните години. Тези книги заемат второто място по популярност след изданията, свързани с психологията. От 2020-а насам тиражите на езотерична литература са се удвоили, като особено търсени са предсказанията.
Ръстът на интереса към езотериката е признак за дълбоката екзистенциална обърканост на руснаците, предполага писателят Николай Кононов. "Хората са изправени пред въпросите на живота и смъртта, изчезването на популацията след ядрена война и т.н.", посочва Кононов. "И тъй като този свят вече не изглежда сигурен, мнозина търсят опора в мистиката, която не е нито под контрола на Путин, нито на Федералната служба за сигурност. Или дори в магията, която е в състояние да осигури ирационално спасение. Когато нищо рационално не помага."
Автор: Олег Логинов
Прочети цялата публикация