БНР Стара Загора | 16.07.2025 13:05:03 | 17

Експерти от МЕУ представиха в Стара Загора нова европейска директива с фокус киберсигурност


Експерти от Министерството на електронното управление представиха в Стара Загора днес проекта „Прилагане на Директивата за Мрежова информационна сигурност  в сектора на производство, преработка и дистрибуция на храни в Румъния и България“ с акроним – INFORB.

Новата директива налага по-строги изисквания към компаниите относно тяхната стратегия за киберустойчивост и вътрешни практики.

Основната тема на семинара беше прилагането на Директивата Мрежова информационна сигурност  2 в сектора на производство, преработка и дистрибуция на храни в България. Законодателният акт определя изискванията за киберсигурност, които  трябва да бъдат изпълнени от публичния и частния сектор в ЕС, част от критична инфраструктура на Съюза.

„Предприятията от хранителния сектор са нов сегмент в директивата и е предизвикателство за тях да се включат в изискванията. Нашата цел е да им кажем какво ново ги очаква, за да бъдат подготвени“, каза за Радио Стара Загора Гергана Ракова, експерт от дирекция "Мрежова и информационна сигурност" към Министерството на електронното управление.

Тя обясни, че новостите са свързани с по-високи изисквания към ръководителите в организациите по отношение на анализ на риска, по-високи отговорности към обучението на служителите и завишени санкции за неспазване на закона.

Бисерка Радева, началник отдел "Анализ и развитие на киберсигурносттта" към Министерството на електронното управление, посочи, че директивата касае системите, мрежите и цялото електронно управление на дадена организация.

Фокусът на семинара е киберсигурността в хранителния сектор, тъй като той е изключително дигитализиран, разчитащ на автоматизация, интелигентни сензори, логистични системи и облачни технологии, което го прави уязвим на кибератаки.

По време на семинара бяха представени законодателната рамка в киберсигурността, съвременните заплахи, управлението на риска и отговорността на всяка заинтересована организация.

Беше демонстрирана и разработената по Проекта дигитална платформа за национално и трансгранично сътрудничество за идентифициране на субектите от хранителния сектор и за анализ на риска.

Директивата на ЕС за мрежова и информационна сигурност МИС 2  влезе в сила от 17 октомври.

Соковете за прилагането й вече се забавят, каза още Бисерка Радева:

„Надяваме се до края на тоя месец законът да бъде приет тъй като той мина през на първо четене в Народното събрание. В момента в който се обнародва наредбата, абсолютно задължително става спазването на всички изисквания.“

Хранителни компании, химически фирми и услуги за управление на отпадъци са изправени пред глоби до 7 милиона евро или 1,4 процента от глобалните си годишни приходи, ако не спазват новите разпоредби.

Фирмите също могат да бъдат изправени пред възможно прекратяване на услугите им, както и по-строг надзор, за да се проследи дали са спазили изискванията.


Прочети цялата публикация