Преди 10 години Формула 1 се раздели завинаги с Жул Бианки

На днешния ден (17 юли) преди точно 10 години Формула 1 се раздели завинаги с Жул Бианки, девет месеца след катастрофата на французина в Гран При на Япония на „Сузука“.
Историята на състезанието в Страната на изгряващото слънце е добре позната на всички. То се провежда при изключително тежки метеорологични условия, предизвикани от тайфуна Фанфон, който удря Япония в деня на надпреварата.
Бианки излетя от пистата в седмия завой в 42-та обиколка и се удря в тежка техника, която е излязла в зоната за сигурност, за да отстрани болида на Адриан Сутил, който излетя от трасето на същото място обиколка преди Бианки. При удари си френският пилот на Маруша получава много тежка черепно-мозъчна травма, която в крайна сметка води до неговата смърт девет месеца по-късно.
Катастрофата на Бианки беше в основата на последните промени по безопасността във Формула 1. Едно от нововъведенията, които навлязоха в спорта след това, е ореолът, който от 2018 насам е спасил безброй животи както във Формула 1, така и в долните шампионати, които поетапно също подобриха обезопасяването около главите на пилотите. Важно е да се отбележи, че дори и тези приспособления за защита нямаше да помогнат на Бианки, чийти инцидент беше с такава сила, че дори и ореолът нямаше да може да предпази френския състезател.
В чест на Бианки Формула 1 извади от употреба №17, с който французинът се състезава през 2014 година. Това беше първият сезон, в който пилотите имаха правото да си избират с кой номер да се състезават в своята кариера, след като до 2013 номерата бяха раздавани на отборите на база тяхното класиране в конструкторския шампионат в края на предходния сезон.
Името на Бианки живее и чрез неговият кръщелник Шарл Леклер, който в момента се състезава за Ферари. Именно по съвет на Бианки Черните кончета привличат монегаска в своята академия, а по-късно той се превръща в първия нейн възпитаник, който достига до титулярна позиция във Ферари. Ако не беше фаталният инцидент на Бианки, то французинът щеше да има тази чест, за което призна бившият президент на Ферари Лука ди Монтедземоло.
Към днешна дата Бианки е последният пилот, загубил живота си след инцидент във Формула 1.
Прочети цялата публикация



Кеворк Кеворкян: Свлачища
1 юни 1980 г: Тед Търнър стартира CNN - първият 24-часов новинарски канал
Gen-Z абитуриентски бал: Подаръкът, който е почти толкова важен, колкото костюма
Фотоизложба „Алегра– струни и сърца в обектива“
Сбогом на една ера: Сесар Аспиликуета затваря страницата на славната си футболна кариера
Рок динозаврите на бивша Югославия - между носталгията и юбилейните турнета
Хамилтън категоричен: „Няма да се пенсионирам, ще карам още поне пет години“
Ясно е за какъв срок ще бъде договорът на Енцо Мареска с Манчестър Сити
Звездата от „Октопод“ Микеле Плачидо празнува 80-годишен юбилей
Жесток малшанс: Повреда отне победата на Макс Верстапен на "Нюрбургринг"
Мексико Сити отново ще бъде в центъра на световния футбол
Десет от Австрия надвиха минимално Тунис в контрола
Канзас Сити излиза на световната футболна сцена с Мондиал 2026
Турция разгроми с лекота Северна Македония
Районът на залива Сан Франциско ще посрещне Мондиал 2026 с духа на Калифорния
Тръмп: Израел и "Хизбула" спират размяната на удари, войските на Нетаняху се връщат обратно
Украинският външен министър: Украйна е по-полезна за НАТО като член на Алианса, отколкото извън него