Скандал разтърси будистката общност: Арестуваха тайландка, изнудвала монаси със секс записи

Тайландските власти задържаха жена, обвинена в това, че е имала сексуални отношения с будистки монаси, които впоследствие е изнудвала чрез компрометиращи снимки и видеозаписи, съобщава BBC. Случаят предизвика широк обществен отзвук и породи въпроси за моралната устойчивост на будистката институция в страната.
Арестуваната, идентифицирана от полицията като „госпожица Голф“, е поддържала интимни връзки с поне девет монаси, съобщиха от Централното разследващо бюро на пресконференция във вторник. По данни на разследващите, за последните три години тя е получила около 385 милиона тайландски бата (приблизително 11,9 милиона долара или 8,8 милиона паунда) от изнудване.
При обиск в дома на жената, полицаите са открили над 80 000 снимки и видеоклипове, използвани за изнудване на духовниците. По думите на говорител на полицията, това е било "утвърдена схема", в която жертвите били подлъгвани, заснемани и след това принуждавани да плащат, за да избегнат публичен позор.
Случаят започнал да се разследва още в средата на юни, когато стана ясно, че уважаван абат от храм в Банкок е напуснал монашеството внезапно след заплахи от жена, с която имал връзка. Според полицията, „госпожица Голф“ е имала отношения с него през май 2024 г., след което твърдяла, че е бременна и е поискала издръжка в размер на над 7 милиона бата. Когато монахът отказал, тя разкрила аферата и започнала да го изнудва.
Разследването установява, че освен интимните видеа, жената е използвала голяма част от получените средства за нелегални онлайн залагания, а почти всичките пари вече са били изтеглени. Тя е обвинена в изнудване, пране на пари и придобиване на крадени вещи.
В отговор на скандала, полицията откри гореща линия за сигнали срещу монаси, нарушаващи монашеските обети.
Скандалът предизвика незабавна реакция от Висшия съвет на Сангхата – управителния орган на будисткото духовенство в Тайланд. Организацията обяви, че ще създаде специална комисия за преглед на монашеските правила и ще предложи по-строги наказания, включително глоби и затвор за монаси, нарушаващи моралния кодекс.
Дори кралят на Тайланд, Ваджиралонгкорн, се намеси в ситуацията, като отмени свое решение от юни, с което е присъдил висши титли на 81 монаси. В изявление той заяви, че "последните случаи на неподобаващо поведение са нанесли тежки душевни рани на вярващите будисти."
Въпреки че будизмът е основната религия в Тайланд, изповядвана от над 90% от населението, институцията неведнъж е била разтърсвана от скандали. През 2017 г. монахът Вирапол Сукфол, известен с разточителния си начин на живот, беше обвинен в сексуални престъпления, измами и пране на пари. А през 2022 г. цял храм в провинция Пхетчабун остана без монаси, след като всичките четирима бяха арестувани по подозрение в търговия с наркотици.
Според експерти, една от причините за продължаващите злоупотреби е стриктната йерархия в монашеската система. „Това е авторитарна структура, подобна на тайландската бюрокрация,“ коментира религиозният изследовател Суратфот Тависак пред BBC Thai. „Когато млад монах стане свидетел на нередност, той се страхува да говори. Много лесно може да бъде изгонен от храма.“
Въпреки мрачната картина, някои експерти виждат в текущото разследване шанс за дълго отлагана реформа. „Най-важното е истината да излезе наяве, за да се възстанови общественото доверие в Сангхата,“ коментира социологът Пракирати Сатасут от Университета „Тамасат“ в Банкок. „Въпросът е дали Висшият съвет ще има смелостта да отреже няколко ръце и крака, за да спаси цялото тяло.“
Прочети цялата публикация