Община Павел баня отбеляза годишнината от рождението Васил Левски

Община Павел баня отбеляза 188 години от рождението на Васил Левски. Тази сутрин кметът Иса Бесоолу, заместниците му, общински съветници, ученици, учители и граждани сведоха глави пред паметника на Апостола на свободата в центъра на града.
Монументът на Васил Левски е единствен на територията на община Павел баня. Той беше поставен през 2023 г. след решение на кмета, който поръча изработката му на известния карловски скулптор проф. Димитър Рашков.
Чествания се проведоха и в съседното село Габарево. Венци цветя бяха поставени пред паметната плоча на Апостола на прага на Джанановата къща, където той е живял няколко дни.
Джанановата къща в павелбанското село Габарево е принадлежала на известен революционен възрожденски род, а именно на дейния участник в национално-освободителното движение Васил Джананов, който е бил и председател на Тайния революционен комитет в селото, основан от Васил Левски през 1869 г. Комитетът е бил именно в къщата на Джананов, където, според историческите бележки, Левски е живял три дни. През същата година от Васил Джананов е основана и Ученолюбива дружинка "Братство", която е основоположник на училището в село Габарево.
Днес Дажанановата къща е исторически и архитектурен паметник на културата, който може да бъде посетен от всеки желаещ. Автентичността на дома от миналото е запазена.
Прочети цялата публикация




Стена на трафопост в Дупница се превръща в арт произведение с образа на Левски
НСА отбеляза Международния ден на хората с увреждания с „Отворен диалог за приобщаващ спорт“
СУ „Васил Левски“ в петричкото с. Коларово ще има физкултурен салон
Барелеф на Васил Левски вече е открит в италианския град Монца
Ботев (Пд) зарадва Херо с победа
Авторски галаконцерт в Софийската опера за 70-годишнината на ставрофорен иконом Кирил Попов
Коледната магия идва в Стара Загора с приказен спектакъл
Коледната елха в Стара Загора грейва на 3 декември
Левски мина лесно през Монтана
Диана Петкова спечели три златни медала в рамките на третия ден от Държавното лично отборно по плуване
Танкерът "Кайрос" е задържан със заповед на "Морска администрация"
Млада жена е пострадала при зрелищна катастрофа в Сливен
ЕП пред NOVA: Поискахме имунитета на Илхан Кючюк за разследване на злоупотреба с фондове на ЕС
Георги Иванов участва в пленарната сесия на ФИФА
Какво е състоянието на детето, блъснато от кола в София
Пиян 16-годишен е карал по улиците на шуменско село снощи
Спаси София: Концесия на Топлофикация „на сляпо“ е хазарт със сметките на софиянци
Министър Тахов откри 19-ото издание на Коледния форум „Да! На българската храна“
Столичната община ще раздава храна и топли напитки на хора в нужда
"Обнови Европа" застана зад Кючюк: Искането на имунитета му е политически мотивирано