The Wall Street Journal: Въпреки разправиите между Тръмп и Мъск повечето държавни договори със SpaceX остават

След конфликта му с американския предприемач Илон Мъск, администрацията на Доналд Тръмп е проучила държавните договори, сключени с неговата компания SpaceX, и е стигнала до заключението, че е невъзможно да се откаже от повечето от тях поради изключителната им важност за Пентагона и НАСА, пише The Wall Street Journal, позовавайки се на свои източници.
Според тяхна информация, проверките са започнали няколко дни след като Тръмп и Мъск, който напусна държавна служба, организираха шумна публична разправа на 5 юни чрез социалните мрежи. Целта на прегледа е била да се установят случаи на неефективно разходване на средства при сключване на многомилиардни договори със SpaceX. Освен това, американската администрация искаше да разбере дали компаниите, конкуриращи се със SpaceX, биха могли да изпълняват същите задачи по-ефективно.
Въз основа на анализа, служителите стигнаха до заключението, че SpaceX е една от основните компании в областта на изстрелванията на ракети и предоставянето на сателитни интернет услуги. Споразуменията с компанията бяха признати за необходими за дейността на Министерството на отбраната и НАСА. Въпреки това, властите планират да проучат по-подробно някои от държавните договори в бъдеще.
Wall Street Journal отбелязва, че само през април тази година Пентагонът е подписал договор със SpaceX „за изстрелвания в интерес на националната сигурност“ на стойност 5,9 милиарда долара. НАСА очаква SpaceX да достави нов екипаж на МКС в края на юли.
В средата на юни Ройтерс съобщи, че Белият дом е разпоредил преглед на големите държавни договори със SpaceX. Министерството на отбраната на САЩ обмисляше дали да намали ролята, която компанията на Мъск би могла да играе в създаването на планираната американска система за противоракетна отбрана „Златен купол“.
Отношенията между Мъск и Тръмп се влошиха рязко през юни, след като бизнесменът напусна поста си в Отдела за ефективността на правителството на САЩ (DOGE) и на фона на разглеждането на законопроекта за държавните разходи в Конгреса.
Законодателната инициатива получи подкрепата на Тръмп, но Мъск остро критикува нейните разпоредби, които теоретично биха могли да доведат до увеличаване на националния дълг - Мъск работеше специално върху намаляването на държавните разходи в DOGE, за да балансира бюджета.
Законопроектът в крайна сметка беше приет, а Мъск, който финансира президентската кампания на Тръмп през 2024 г., обяви, че създава нова политическа партия като алтернатива на републиканците и демократите.
Прочети цялата публикация