Полицията в Белград разби блокадата на Студентския културен център

Полицията разби днес блокадата на Студентския културен център в Белград и пое контрола над зданието, което студентите блокираха от февруари т.г., предават сръбските медии, цитирани от БТА.
Непосредствено след интервенцията на полицията министърът на образованието Деян Вук Станкович посети Студентския културен център и обяви, че е констатирал, че в сградата има счупени мебели и липсваща озвучителна техника.
Станкович посочи, че състоянието, в което се намира центърът, е „доказателство за варварството на студентите от блокадата“. Министърът заяви още, че не е имало сблъсъци по време на намесата на полицията, която, както той каза, "рутинно си е свършила работата".
"Искаме Студентския културен център да ни бъде върнат, за да бъде място за събиране на млади хора, място за културни и музикални програми“, коментира Станкович пред РТС.
В изявление в Инстаграм студентите от блокадата, които са участвали в окупацията на Студентския културен център уточниха, че днес са били "изхвърлени извън сградата под бурните аплодисменти и ликуването на изпълняващия длъжността директор Славолюб Веселинович".
В публикацията студентите от блокадата напомнят, че Веселинович, който е член на управляващата Сръбска прогресивна партия, е държал Студентския културен център "в плен и бездействие в продължение на 15 години, а на поста директор е прекарал общо тридесет години".
Студентите настояват Студентският културен център да се стопанисва от Белградския университет, за да бъде използван целенасочено като пространство за младежка култура.
През последните 8 месеца в Сърбия гражданите протестират с искане за наказателна и политическа отговорност за смъртта на 16 души, причинена от срутване миналия ноември на бетонната козирка на жп гарата в северния сръбски град Нови Сад.
Вълна от протести, водени главно от студенти, които блокират факултетите си, заля Сърбия след трагедията в Нови Сад и се превърна в най-голямото предизвикателство в политическата кариера на президента Александър Вучич.
В началото на май студентите обявиха, че искат предсрочни парламентарни избори, на които няма да се кандидатират, но ще подкрепят гражданска листа с имена, ползващи се с високо обществено доверие в Сърбия. След протест на 28 юни в Белград президентът Александър Вучич за пореден път отказа да разпише нови избори, а студентите призоваха гражданите да излязат на улицата и да ги подкрепят като участват в различни форми на гражданско неподчинение.
Прочети цялата публикация