Радослав Рибарски: Дефицитът в бюджета расте, управляващите теглят рекордни заеми

Политическият сезон беше напрегнат и пълен със скандали, но управляващите от ГЕРБ, ДПС-Ново начало, БСП и ИТН постигнаха целите си. Така коментира края на парламентарната сесия старозагорският депутат от „Продължаваме промяната-Демократична България“ Радослав Рибарски. Той акцентира, че мнозинството е избрало свои представители в регулаторите, които искат все повече правомощия. В същото време управляващите целят да продадат 4400 държавни имота по неясни критерии и цени. Рибарски посочи, че има сериозен проблем с бюджета, където дефицитът надхвърля 3 милиарда лева. Той разкритикува управляващото мнозинство, че е изтеглило вече 17 милиарда лева нов дълг, а от финансовото министерство постоянно казват, че няма пари в държавата. Радослав Рибарски предупреди, че основна тема през есента ще бъдат именно високите цени, а социалното напрежение ще расте.
Старозагорският депутат Радослав Рибарски каза още, че партия „Продължаваме промяната“ е консолидирана около лидера си Асен Василев, а коалицията с „Демократична България“ е стабилна и двете формации гледат в една посока. Той заяви, че с началото на новата парламентарна сесия през септември от ПП-ДБ ще инициират вот на недоверие срещу правителство. По думите на Рибарски, възможни теми за вота ще бъдат здравеопазване, цени и доходи. Рибарски изрази надежда следващият президент на България да бъде с ясна проевропейска ориентация и бе категоричен, че формацията има сериозни различия със сегашния държавен глава Румен Радев.
Основен проблем пред финансите на държавата е липсата на средства по Плана за възстановяване и устойчивост, заяви още старозагорският депутат. Общините стартираха мащабни инфраструктурни ремонти, които би трябвало да се финансират с втория и третия транш по Плана, но парите все още липсват, коментира Рибарски. Той изрази надежда започналите ремонти на централните паркове в Стара Загора да бъдат завършени качествено и в срок, но предупреди, че липсата на плащанията може да доведе до забавяне на проектите и да принуди държавата да тегли нови заеми.
Разширяването на петкилометровата отсечка между Стара Загора и автомагистрала „Тракия“ отново не е на дневен ред, разкри Радослав Рибарски. В отговор на негово питане от регионалното министерство са заявили, че все още не е пусната обществена поръчка за изготвяне на проект на трасето. „Това е изключително важна отсечка не само за старозагорци, а и за пътуващите към Гърция през лятото и нямам отговор защо не се предприемат действия по неговото разширяване“, изрази мнение народният представител.
Радослав Рибарски коментира и ситуацията с предприятията в комплекса „Марица-изток“. По думите му, държавните дружества се нуждаят от инвестиции и внедряване на нови технологии, но вече са пропуснати някои добри възможности за това. Той нарече сегашният пазар на електроенергия „квази-свободен“, защото енергията се купува на свободен пазар, но само от Националната електрическа компания. В същия момент липсват компенсации за промишления ток.
"Не виждам реална възможност в скоро време Стара Загора да има модерна спортна зала", сподели още депутатът от старозагорски избирателен район. Според него примерът на градове като Бургас отблъсква изпълнителната власт да инвестира в проект, който ще се реализира в рамките на няколко години и няма ясна представа колко точно ще струва.
Цялото интервю на Десислав Тенев с Радослав Рибарски може да чуете в прикачения звуков файл.
Прочети цялата публикация



Бюджет 2026 влезе за окончателно обсъждане в парламента
Парламентът прие окончателно бюджета за 2026 година
Депутатите приеха на първо четене Бюджет 2026
Духът от Анкара и неохотната българска европеизация
Радослав Рибарски: Замразяването на договора с „Боташ“ е глътка въздух за „Булгаргаз“
Мирчев: ПП атакуваха бюджета с ГЕРБ. Нищо драматично, но ние имаме съмнения за колаборацията с ГЕРБ
Щерьо Ножаров: Инженерите и IT специалистите получават 2 заплати при пенсиониране, чиновниците - 20
Кредитният бум продължава: Българите теглят все повече ипотечни заеми
Иван Таков: Необходима е промяна в данъчната система
МФ публикува данните за изпълнението на бюджета към юни: Дефицитът е 1,9%
Жълт код за горещо време в Русе, температурите ще достигнат 38°
Пълен стадион чака Левски и Кайрат
От Етър искат дузпа за игра с ръка на капитана на Янтра
Етър пропусна голям двоен шанс срещу Янтра
ЕНЕРГО-ПРО обявява конкурс за детска рисунка „Токчо и Светкавичка на лятна мисия“ и раздава 100 броя спортни награди
Доналд Тръмп: Иранците са невероятни лицемери!
Загина водачът на камиона, паднал от мост на АМ "Струма"
Палатков лагер изникна на плажа в Сеута, хиляди остават в испанския ексклав (снимки)
Министър Иван Шишков: Работи се по задание за възлагане на проекти по АМ „Черно море“ от Румъния до Малко Търново