Румъния вдигна изтребители F-16 заради руски атаки с дронове до границата с Украйна

Румъния вдигна два изтребителя F-16 заради поредна руска атака с дронове срещу украинска инфраструктура в близост до румънската граница, съобщиха от Министерството на националната отбрана, предава БТА.
„В нощта на 5 срещу 6 август руските сили предприеха масирана атака с дронове срещу гражданска инфраструктура в района на Измаил, Украйна, близо до границата с Румъния. Радарните ни системи засякоха въздушни цели в украинското въздушно пространство, в близост до Тулча“, се посочва в официално изявление.
Около 01:10 ч. местно време, жителите на северната част на окръг Тулча са получили предупреждение чрез националната система „Ro-Alert“ за опасност от падащи обекти. Експлозиите в Украйна са били ясно видими от румънския бряг на Дунав, включително в градовете Галац и Браила, съобщава Digi24.
Въздушната тревога е продължила около 90 минути. Малко след това в диспечерския център на Инспектората за извънредни ситуации в Тулча са получени няколко сигнала на телефон 112 за предполагаеми пожари в района на Тулча и близо до Исакча. Изпратените на място екипи обаче не са потвърдили нито един от сигналите.
„След въздушния удар е възникнал пожар на украинска територия, в непосредствена близост до границата с Румъния. Това е подвело гражданите, че огънят се намира в румънския район. Независимо от това, силите за интервенция останаха на терен, готови за реакция при нужда. Подчертаваме, че територията на Румъния не е била обект на атаките на Руската федерация“, заявиха от инспектората.
Министерството на отбраната е информирало съюзническите структури в реално време и поддържа постоянен контакт с партньорите за ситуацията.
Прочети цялата публикация



Румъния вдигна изтребители заради навлизане на дронове
Въздушна тревога! Румънската армия отново вдигна изтребители заради руска атака в Украйна
Румъния вдигна 2 изтребителя заради атаки с дронове в Украйна близо до границата ѝ
Полша затвори две летища след руски удари, Румъния спешно вдигна изтребители
Румъния вдигна изтребители след нахлуване на дронове на територията ѝ
Над Румъния и Молдова: руски дронове летят необезпокоявано
НАТО се въздържа от сваляне на руски дрон над Румъния
Румъния вдигна изтребители заради въздушни цели на границата с Украйна
Руските удари в Украйна вдигнаха германски и румънски изтребители
Румъния отново вдигна изтребители заради въздушни удари в Украйна
Приливна вълна уби двама мъже и една жена на остров Тенерифе
Чиприян Чуку от Национално-либералната партия е новият кмет на Букурещ
Тайланд нанесе въздушни удари по границата с Камбоджа
Президентът на Бенин: Опитът за преврат пропадна
Нетаняху: Планираме да останем в буферната зона в южната част на Сирия
Бургаската „Estrella“ отива на финал на „България търси талант“, спечели най-голям зрителски вот на полуфинала
От Югозапада до пирамидите: Пълно ръководство за пътуване до Египет
Успех за спортен Бургас: Възпитаник на Гергана Апостолова-Костова спечели европейска титла по киокушин карате
Ливърпул взима решение - един си тръгва, Слот или Салах?
Партизан с Янис Карабельов грабнаха победата срещу Раднички