Москва повиши цената! Русия поиска от ЦАР да смени "Вагнер" с "Африкански корпус" и да плаща в брой за услугите му
Официални представители на Централноафриканската република (ЦАР) заявиха, че Русия е призовала страната им да замени руската наемническа групировка "Вагнер" с контролираното от Кремъл паравоенно подразделение "Африкански корпус" и е поискала заплащане за по-нататъшните услуги по охрана на сигурността, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Правителството на ЦАР се колебае дали да се съгласи с исканията на Москва, защото смята силите на "Вагнер" за по-ефективни и предпочита да плаща за техните услуги с минерали, а не с пари в брой.
Наемниците "Вагнер" от години присъстват в Централноафриканската република, където защитават президента Фостен-Арканж Туадера и неговото правителство и му помогнаха да спечели конституционния референдум през 2023 г., който може да продължи властта му за неопределено време. В замяна те се ползват с достъп до богатите залежи на полезни изкопаеми на ЦАР, включително злато.
Но Русия се опитва да премине от "Вагнер" към руския "Африкански корпус", откакто лидерът на наемническата групировка Евгений Пригожин загина в самолетна катастрофа през 2023 г. Наемниците от "Вагнер" в друга африканска страна – Мали, бяха заменени по-рано тази година.
Прочети цялата публикация



Зомби империята на Владимир Путин
Дипломатически форум в Анталия за размисъл
Тръмп е в същата патова ситуация заради войната в Иран, както Нетаняху заради войната в Газа
Войски от три държави проведоха операция срещу бойци в северната част на Мали
Туареги и джихадисти изтласкват Русия от богатата на злато Мали
''Ал Кайда'' ликвидира ключовия съюзник на Москва в Африка
Унгария - тайният агент на Русия в ЕС или просто един полезен идиот?
Защо руският пропагандист Владимир Соловьов нападна Джорджа Мелони?
Руската военна авиация затъва дълбоко в криза, която и тя самата вече признава
Най-скъпата перлена огърлица в света – през чии шии мина и колко струва?
Още трима убити при нов американски удар срещу предполагаеми наркотрафиканти в Тихия океан
Рубио за Куба: Неприемливо е провалена държава на 90 мили от САЩ да е приятелска територия за нашите съперници
Рубио ще посети Италия и Ватикана. Причината не била Мелони, а отношенията между Израел и Ливан
Вашингтон декларира, че не се стреми да дестабилизира ситуацията около Тайван
САЩ внесоха проекторезолюция в Съвета за сигурност на ООН за защита на свободата на корабоплаване в Ормузкия проток
Хантавирус на круизен кораб: СЗО проверява рядък сценарий за заразяване между хора
САЩ: Операцията ни в Ормузкия проток е отбранителна, ще наказваме всеки, който помага на Иран да заобикаля санкциите
6 май 1937 г. Краят на "Хинденбург"
Марко Рубио: Операция „Епична ярост“ в Иран приключи, целите ѝ бяха постигнати
САЩ прекратиха ескортната си мисия „Проект Свобода“ в Ормузкия проток