Джей Ди Ванс: Русия иска територии, повечето от които е окупирала, но други още не е. Това е същността на преговорите

Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс каза, че на европейските страни ще трябва да се падне "лъвският пай" от бремето на гаранциите за сигурността на Украйна, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
"Не мисля, че трябва да носим бремето там. Смятам, че трябва, ако е необходимо, да помогнем за спиране на войната и убийствата. Но според мен би трябвало, а такива със сигурност са очакванията и на президента, Европа да играе водещата роля там", каза Ванс пред "Фокс Нюз". "В каквато и форма да се развие ситуацията, лъвският пай от това бреме ще трябва да се падне на европейците."
Европейските страни искат президентът Тръмп да разположи американски изтребители в Румъния като част от гаранциите за сигурност на САЩ за прекратяване на войната в Украйна, твърди вестник "Таймс", цитиран от БНР..
Висши европейски военни ръководители обсъждат разполагането на американски изтребители F-35 в Румъния, където НАТО изгражда най-голямата си авиобаза в Европа, за да възпрат Русия от повторно нахлуване, пише изданието.
В понеделник Тръмп изключи разполагането на американски бойни самолети на място в Украйна, но заяви, че е готов да предостави "въздушна подкрепа" като част от гаранциите за сигурност. Военни ръководители обсъждат в момента във Вашингтон логистиката на американската поддръжка.
Сега НАТО провежда въздушни мисии за гарантиране на сигурността над Черно море от авиобазата "Михаил Когълничану" в Румъния, която беше център за американските сили по време на войната в Ирак и е най-вероятното място за разполагане на американски самолети, смята "Таймс". В допълнение към американските изтребители, базирани в Румъния, европейските страни искат гаранции за продължаващото използване на американски сателити за GPS и разузнаване в Украйна. Те са и за ангажимент на САЩ да доставят на Украйна противовъздушни ракети "Пейтриът" и системи за противодействие на руски атаки, както и за разрешение за полети с шпионски самолети над Черно море.
Русия каза, че трябва да бъде част от всякакви обсъждания на гаранции за сигурността на Украйна и омаловажи вероятността за скорошна среща между руския президент Владимир Путин и украинския държавен глава Володимир Зеленски, с което попари надеждите за бързо сключване на мирно споразумение, съобщиха агенциите, цитирани от БТА. На този фон шефовете на отбраната от НАТО имаха видеоконферентен разговор за гаранциите за сигурността, поредния от усилената глобална дипломация за прекратяване на нестихващия от над три години и половина конфликт. "Що се отнася до Украйна, ние потвърдихме подкрепата си. Приоритет остава сключването на справедлив, надежден и траен мир", написа в Екс председателят на Военния комитет на алианса, италианският адмирал Джузепе Каво Драгоне. По-рано руският външен министър Сергей Лавров каза, че воденето на "сериозни обсъждания за гаранции за сигурността без Русия е утопия, път за никъде".
Прочети цялата публикация




Губи ли Путин войната срещу Украйна?
Факти срещу внушения: българският език в Украйна
Прелом във войната в Украйна? Какво се иска от Европа сега
Украйна атакува, а Путин мълчи. Защо?
САЩ и Иран се договорили да спрат атаките, срещат се на 30 юни в Доха за Ормузкия проток
Частна държава на Марс! Ще успее ли Илон Мъск да унищожи националните държави?
Изоставен даже и от Армения, Путин губи империята си
Заради Путин и Тръмп: край на хегемонията на САЩ и Русия
Нов разрив между Мелони и Тръмп
Иран отлага изпращането на делегацията си в Швейцария заради продължаващата военна кампания на Израел
Приятели извън терена: Холанд хвали Белингам след загубата от Англия
Ивана захапа колежките: Грамотността е важна, а на сцената излизам сама – без гост-звезди
Катето Евро спукала 5 прешлена, вече е добре
Роберто Карлош се нахвърли върху Кристиано Роналдо
Синер: Невероятно усещане, знаех колко специален е този ден
Стилияна Николова покори Милано със злато и сребро
Соня Йончева след галата си в Лондон и Уимбълдън: ФОТО НА ДЕНЯ
За четвъртото издание на „Dîner dans les Vignes“ Château Minuty организира специална вечер съвместно
Обвинение и €5000 евро гаранция за хванатата да кара пила дъщеря на Орлин Алексиев