Вучич обяви пакет от икономически мерки за борба с хиперинфлацията

Сръбският президент Александър Вучич представи в Двореца на Сърбия нов пакет икономически мерки, обещан миналата седмица, съобщи РТС. Основната цел е да се намали „натискът на хиперинфлацията“, предава News.bg.
Държавата ще намали цените с около 15% за близо 3000 продукта от 23 различни групи. За най-бедните граждани се предвиждат отстъпки за електроенергия. Освен това съдебните изпълнители вече няма да могат да конфискуват имоти до 60 кв. м.
Мерките ще действат най-малко шест месеца за търговските надценки и поне една година за заемите и лихвените проценти. „Скоро ще представим един основен проблем, пред който е изправена Сърбия, и ще го атакуваме“, заяви Вучич.
Президентът подчерта, че за разлика от предишни инициативи, този път няма да има възможност за злоупотреби от страна на богатите. „Измислихме как да въведем същински, дълготрайни и краткосрочни мерки, с които да осигурим по-добър стандарт на живот на гражданите и по-добри условия за производителите, както и да намалим натиска на хиперинфлацията“, каза той.
Междувременно в страната продължават антиправителствените протести, съпътствани от обвинения срещу полицията за насилие над демонстранти. Вучич коментира, че антиблокадните митинги са преминали спокойно и оспори критиките относно броя на участниците. По думите му реалният брой е бил дори по-голям от обявените около 70 000 души.
Прочети цялата публикация



Сърбия пред спиране на корабоплаването по Дунав до дни
Криза с газа в Европа: Вучич предупреди за историческо дъно на енергийните запаси
България в Анкара: Сигурността на Черно море и газов пробив в кулоарите на НАТО ОБЗОР
Мадуро одобри преговорите с опозицията във Венецуела
САЩ и Иран с преговори днес, цената на петрола падна под $82
"Пълен хаос": наплив на десетки хиляди мигранти в Испания
Защо е време Западът да смаже военната икономика на Путин
Брюксел разкритикува Сърбия и Черна гора за взаимните ограничения срещу журналисти
Песков: Киев трябва да отговаря за ударите срещу складовете на Wildberries
Politico: Руската икономика се разпада под натиск
Жълт код за горещо време в Русе, температурите ще достигнат 38°
Пълен стадион чака Левски и Кайрат
От Етър искат дузпа за игра с ръка на капитана на Янтра
Етър пропусна голям двоен шанс срещу Янтра
ЕНЕРГО-ПРО обявява конкурс за детска рисунка „Токчо и Светкавичка на лятна мисия“ и раздава 100 броя спортни награди
Доналд Тръмп: Иранците са невероятни лицемери!
Загина водачът на камиона, паднал от мост на АМ "Струма"
Палатков лагер изникна на плажа в Сеута, хиляди остават в испанския ексклав (снимки)
Министър Иван Шишков: Работи се по задание за възлагане на проекти по АМ „Черно море“ от Румъния до Малко Търново