Огнян Минчев: Честването на Александър Невски като патрон на патриаршеската катедрала на България е унизително

Честването на Александър Невски като патрон на патриаршеската катедрала на България е унизително не само за българското национално достойнство. Ако беше само национално унижение - можехме донякъде да приемем аргумента, че Православието не допуска етнофилетизъм - включително и като средство за утвърждаване на национална автокефалност на една поместна църква. За съжаление, патронажът на Александър Невски над патриаршеската катедрала и с това - на БПЦ представлява и пряко духовно унижение на българската православна общност.
Това коментира във "Фейсбук" Огнян Минчев.
Невски е руски светец, честван преди всичко заради заслугите му Русия да се оттласне максимално далеч от влиянието и взаимодействието с другите европейски християнски страни. Да, страни с католическо вероизповедание - с които Невски се бори в услуга на подчинението на Русия на ислямската Златна орда.
В историческата наука има и хипотеза, че в края на живота си Невски приема исляма - което е доста логичен завършек на последователния му васалитет спрямо Ордата.
Оттук нататък интерпретациите могат да вървят в различни посоки. Но няма легитимност аргумента, че Невски е избран за патрон на българската патриаршеска катедрала, защото е "светец - покровител" на цар Александър Втори. Отношението на българите към Александър Втори и неговите заслуги за Освобождението на България не може да бъде прехвърляно към чисто духовните измерения на българско поклонение пред един "светец", чийто живот и наследство са принципно съмнителни от православна - духовна гл. точка и за самата Русия. В Русия Невски е канонизиран като част от безграничната имперска военна пропаганда за "осветяване" на руското оръжие в услуга на имперската експанзия. На това ли трябва да се покланя България?
Нека духовните авторитети на българското Православие се произнесат чие покровителство е най-достойно за патриарщеската катедрала на България.
Аз не съм авторитет, защото съм обикновен мирянин. Според мен има три възможности, които са достойни за българската православна идентичност и духовно наследство. Св. Йоан Рилски - небесният покровител на България. Св. Цар Борис Първи - покръстител на България. Св. Св. Кирил и Методий!
Прочети цялата публикация



Огнян Минчев: Вносът на пакистанци е дългосрочно лоша - и все по-лоша новина
Кръстьо Сарафов: «Пристигнах в столицата на България, яхнал гордо едно магаре!»
Вили Вуцов: Няма да им се получат организациите, няма да изпаднем
Филмът за Христо Стоичков излиза с две заглавия - едно за България и едно за чужбина
Левски няма право на грешка срещу Арда
Таланти на България измъкнаха драматична победа над Грузия след дузпи в турнира на УЕФА
България ще играе контрола с Молдова
Александър Николов блести отново, но Кучине Лубе отстъпи на Верона в полуфиналната битка
Христо Стоичков: Водим преговори с големи отбори за откриването на стадиона на ЦСКА
Български волейболни таланти блестят в колежанското първенство на САЩ
Тръмп: Нелепо е, че наляхме трилиони в НАТО, за да се пазят от Русия
Тръмп: Все ми е едно, дали Техеран ще се върне на масата за преговори
Лондон няма да праща военни кораби за блокиране на Ормузкия проток, разполага миночистачи в региона
ВМС на САЩ няма да блокират кораби в Ормузкия проток, тръгващи или насочени към ирански пристанища
Арагчи: Бяхме близо до споразумение, но колегите от САЩ го провалиха
Екипът на Тръмп обмисля нови "ограничени" удари срещу Иран
Израел се готви да поднови военните действия срещу Иран след провала на преговорите в Исламабад
Победителят Мадяр: Унгария отново ще бъде силен съюзник в ЕС и НАТО, няма да е ничий васал
Опозиционната партия „Тиса“ спечели 138 от 199-те места в унгарския парламент и ще има конституционно мнозинство
13 април 1204 г. Константинопол пада