Сирия изнесе 600 000 барела тежък суров петрол от пристанището в град Тартус ВИДЕО

Сирия изнесе 600 000 барела тежък суров петрол от пристанището в град Тартус като част от сделка с търговска компания, предаде Ройтерс, цитирана от БТА, позовавайки се на сирийски официален представител от енергийното министерство. Агенцията отбелязва, че това е първият официален износ на сирийски нефт от 14 години насам.
През 2010 година Сирия изнасяше по 380 000 барела суров петрол на ден, година преди протестите срещу управлението на дългогодишния президент Башар Асад да прераснат в гражданска война, която продължи близо 14 години и която опустоши икономиката и инфраструктурата на страната, включително производството на суров петрол.
Асад бе свален от власт през декември, а ислямисткото правителство на временния президент Ахмед аш Шараа, което завзе властта, обеща да съживи сирийската икономика.
Рияд ал Джабуси, помощник-директор за суров петрол и газ в сирийското Министерство на енергетиката, заяви пред Ройтерс, че тежкият суров петрол е бил продаден на "Би Сърв Енърджи" (B Serve Energy), която е свързана с британската компания за търговия с нефт "Би Би Енърджи" (BB Energy).
Министерството на енергетиката на Сирия заяви в писмена декларация, че суровият петрол е бил изнесен с плаващия под гръцки флаг петролен танкер "Нисон Кристиана" (Nisson Christiana).
Ал Джубаси заяви, че суровият петрол е бил извлечен от няколко находища, но не посочи кои са те.
По-голямата част от сирийските нефтени находища се намират в североизточната част на страната - на територията, контролирана от кюрдските власти. През февруари кюрдите започнаха да предоставят суров петрол на правителството в Дамаск, но оттогава отношенията им се влошиха поради опасения относно приобщаването и правата на малцинствата, включително на кюрдите.
Петролните находища сменяха собствениците си многократно по време на войната в Сирия, а санкции на САЩ и ЕС затрудняваха както законния износ, така и вноса на нефт. Санкциите останаха в сила няколко месеца след свалянето на режима на Асад, което затрудни вноса на енергийни източници за новата администрация в Дамаск.
След като през юни обаче президентът на САЩ Доналд Тръмп отмени санкциите срещу Сирия, американските компании започнаха да разработват план за проучване и добив на сирийски нефт и газ.
Сирия подписа също така меморандум за разбирателство на стойност 800 милиона долара с базираната в Дубай търговска компания "Ди Пи Уърлд" (DP World) за разработване, управление и експлоатация на многофункционален терминал в Тартус, след като Сирия анулира договора с руска компания, която управляваше пристанището по времето на Башар Асад.
Прочети цялата публикация



Тръмп иска да завземе петролната индустрия на Венецуела: възможно ли е това
Китайските рафинерии търсят заместители на венецуелския петрол след спирането на доставките
Засилен контрол от САЩ спъва износа на венецуелски петрол
Срещу едностранния тормоз на Тръмп! Китай все пак подкрепи Николас Мадуро, но само на думи
САЩ използвали два разрушителя с управляеми ракети при залавянето на танкера Mariner
Мадуро от килията: Справяме се добре. Ние сме борци!
Ирак национализира управлявано от „Лукойл” нефтено находище
ISW: САЩ задържаха танкери, опитали да заобиколят санкции
Петрол и още: интересите на САЩ, Китай и Русия във Венецуела
Путин не се отказва без бой, но губи контрол над Източна Европа
Тръмп: Гренландия ще бъде наша, няма да я дам на Китай и Русия
В САЩ започна наказателно разследване срещу шефа на Федералния резерв Джером Пауъл ВИДЕО
Урсула фон дер Лайен подписва търговското споразумение с Меркосур в Парагвай на 17 януари
Зимни неволи: Хиляди туристи се оказаха блокирани в Северна Финландия, обявиха неучебен понеделник в Истанбул
Тръмп за Иран: Само да са посмели да ударят наши бази - отговорът ни ще бъде невиждан!
Орландо Меджик - Ню Орлиънс Пеликанс 128:118 /репортаж/
Симитли посрещна делегация от Монголия заедно с председателя на Групата за приятелство България – Монголия в 51-вото Народно събрание Росица Кирова
Свиреп студ сковава цяла България в понеделник, градусите падат до...
Българин занесе 3 бидона монети в банката, за да ги размени в евро
Трагедия в Англия: фен на почина по време на мач от ФА Къп