Министерството на финансите разяснява в Община Стара Загора въвеждането на еврото пред институциите, бизнеса и гражданите

България е по-готова от всякога да приеме единната европейска валута, каза в Стара Загора заместник-министърът на финансите Методи Методиев по време на работна среща, част от Националната информационна кампания за въвеждането на еврото от 1 януари 2026 година.
Той подчерта, че през изминалите години е направено необходимото, което да гарантира безпроблемното преминаване от лева към евро - резултат от един дългогодишен политически ангажимент, който българската държава е приела още при влизането си в Европейския съюз през 2007 година.
От думите на Методиев стана известно, че към днешна дата процесът на прехода от лева към евро се извършва с отлични темпове.
„236 общини вече са адаптирали своята нормативна рамка по отношение на въвеждане на еврото, а 246 вече са адаптирали и информационните си системи. "97 процента от българската администрация вече е регистрирала пълна готовност от гледна точка на адаптацията си на информационните системи и софтуери, които работят с еврото. Това са общо над 2000 софтуера в 525 публични администрации на централно и местно ниво", каза заместник-министърът.
Той посочи, че до края на кампанията Министерството на финансите ще проведе 28 срещи в най-големите градове у нас. А до 31 декември ще бъдат проведени общо над 200 срещи с гражданите и бизнеса.
Въвеждането на еврото по никакъв начин няма да повиши сметките за електроенергия, увери заместник-министърът на енергетиката Георги Самандов по време на работната среща.
Той припомни, че правителството успя да предоговори "необмисленото приемане" на либерализацията, като продължи практиката за регулиране на цените за електрическа енергия. Самандов заяви, че по този начин България и Унгария поддържат най-ниските цени за електрическа енергия за бита.
Заместник-министърът даде примери за ползите от въвеждане на еврото у нас в сектор eлектроенергетика и природен газ.
"Веднага след публикуването на положителния конвергентен доклад, Българският енергиен холдинг успя да рефинансира облигации, като постигна с 20 процента по-добри финансови условия спрямо предходните си участия", посочи Самандов.
Той допълни, че българският газопреносен оператор "Булгартрансгаз" успя да привлече външно финансиране с рекордно ниски лихви, които са под 2 процента.
В заключение Георги Самандов подчерта, че не валутата осигурява просперитета на една нация, а нейната икономика. Това, което еврото като валута прави, е да гарантира предвидимото и сигурно развитие на българската икономика, коментира заместник-министърът.
Соня Димитрова, началник-отдел в Министерството на финансите, участвала в процеса на подготовката на преминаването на България към еврото посъветва всички да ползват за всичките си въпроси страницата evroto.bg. Тя показа българските евромонети с ликовете на Паисий Хилендарски, Свети Иван Рилски и изображението на Мадарския конник.
Димитрова напомни за общоизвестните срокове и гратисни периоди, свързани с въвеждането на единната валута у нас, като например 1-ви февруари, от когато никъде няма да се приема плащане с левове кеш и подчерта, че договорите, сключени в лева ще се превалутират автоматично без да се налага да правим каквото и да било.
Данъчните декларации обаче ще трябва да се подават в лева, тъй като ще касаят отчетен период, в който официалната валута у нас все още ще е била лев. От ноември всички банки и пощи ще бъдат зареждани с евро.
И нещо любопитно - количеството банкноти, което трябва да се изтеглят от обращение физически биха могли да заемат площ колкото на националния стадион Васил Левски, а на монетите ще напълни три тира.
Много институции като НОИ, НАП и КЗП разработват или са разработили собствени интернет сайтове, където се разясняват специфични подробности относно преминаването към евро, съобщиха представителите им.
Цените на най-купуваните стоки и услуги са нараснали значително в последните месеци. Целта на синдикатите е да се изсветли ценообразуването и опитите за спекула.
Това каза Любослав Костов от КНСБ. Той посочи, че експертите на синдиката са провели наблюдения на държави, чиято икономика и доходи са били сравними с България преди въвеждането на еврото – Литва, Латвия, Естония и Хърватия и как се е променял Брутният им вътрешен продукт. Очакванията са при нас БВП и доходите да достигнат за няколко години параметрите в Латвия и Естония.
Срещата продължава с представители на браншови и синдикални организации, местния бизнес и граждани, които да се включат в открит диалог и обсъждането на ключови теми.
Прочети цялата публикация




Ключова среща по проекта TEXAD събра бизнеса и институциите около темата за текстилните отпадъци
Транспортът в София - политически тест за Терзиев
37.93% е избирателната активност в област Стара Загора към 16:00 часа днес
Опровержение от община Стара Загора
Спомен за Маргрет Николова – гласът, който остана завинаги в сърцата ни
Тоталната война - кулминацията на путинизма
„Нека във всеки дом има светлина, здраве и доброта“ – Надежда Чакърова
„Нека във всеки дом има светлина, здраве и доброта“, пожела в навечерието на Великден Надежда Чакърова
22 детски градини и ЦПЛР превърнаха пространството пред Община Стара Загора в пъстър Великденски празник
22 детски градини и ЦПЛР превърнаха пространството пред Община Стара Загора в пъстър Великденски празник
Чип криза 2.0: Дефицитът на памет сви пазара на смартфони
Как гражданската икономика на Иран се срива, а военната укрепва
Милей открива аржентинското посолство в Йерусалим
Близо 80% от протоколите са готови: ПБ води с голяма преднина, ПП-ДБ са втори, ГЕРБ - трети
Времето днес, понеделник, 20 април: Променлива облачност, превалявания и умерен вятър
20 април е присъствен, но неучебен ден за учениците
Reuters: Проруският бивш президент на България се очертава да спечели изборите с огромно мнозинство
САЩ превзеха ирански кораб в Ормузкия проток
Безопасен ли е сексът по време на бременност?
Приключиха изборите и в най Западните райони на света