4 септември 476 г. Свален е последният император на Римската империя

На 4 септември 476 г. 476 г. Одоакър детронира последния римски император Ромул Августул. Причината са претенции на варварски войски за земя в Италия.
Флавий Ромул Август, наричан и само Ромул Августул („Ромул Августчето“) е римски император в периода 31 октомври 475 - 4 септември 476. Според повечето историци той е считан за последния император на Западната Римска империя.
Ромул Августул е син на Флавий Орест, наемен военачалник от германски произход, служил на Атила и на последните западни императори. През 475 г., начело на варварските наемници, Флавий Орест въстава срещу император Юлий Непот и го прогонва от трона.
Тъй като Орест е варварин, според традицията, той не може да бъде римски император, поради което за такъв той коронова непълнолетния си син Ромул, който приема и името Август. Така по ирония на съдбата последният западен римски император съчетава в себе си имената на митичния цар Ромул, основателя на Рим, и на Август, първия принцепс, установил императорската власт.
Докато истинската власт държи бащата, неговият син стои в Равена и изпълнява само церемониални функции. Поради своята незначителност, младия император е наречен от населението с насмешливото прозвище "Августул" ("Августчето"), тъй като не се интересувал от властта, но бил жертва на жестокостта на своето време.
След няколко месеца, през 476 г., друг германски вожд – Одоакър вдига бунт против Орест, подкрепен войниците си. Причината са претенции на варварски войски за земя в Италия, нещо на което Орест се противопоставя решително.
Одоакър побеждава и обезглавява Орест, обсажда Ромул Августул в Равена и го детронира от престола. Тъй като Ромул бил изключително красив и благ юноша, Одоакър не само не го екзекутирал, каквото било първоначалното му намерение, но изпратил момчето при свои богати роднини в Кампания, където то продължило образованието си, без да се интересува от политика.
Ромул получавал издръжка от Одоакър, а после и от сменилия го Теодорих. Безспорно е бил жив към 511 г. и дори основал манастир. По всяка вероятност умира преди възстановяването на византийската власт в Италия (т. е. преди 536 г.).
Одоакър се обявява за крал, практически държи реалната власт в Италия, но официално, макар и формално, той приема на върховенството на източния император Зенон над запада, получавайки в замяна патрициански сан от Зенон. Одоакър изпраща знаците на императорската власт в Константинопол с посланието: "Както слънцето е едно на небето, така и императора трябва да е един на Земята!" - символично така Зенон е признат за единствения император.
Тези събития бележат падането на Западната Римска империя, а годината 476 г. се смята за пределна дата в историята за край на Античната епоха и начало на Средновековието. В действителност детронирането на Ромул Августул преминало почти незабелязано за съвременниците му.
Прочети цялата публикация



Денят в историята: 8 ноември – Лувърът е открит официално за посещения
Как Италия натрупа третите по големина златни резерви в света?
Като помогна на Тръмп за Газа, Турция се завърна на шахматната дъска в Близкия изток
Броят на сирийските мигранти в Германия е намалял наполовина след падането на Асад
Спартак Варна ще търси завръщане на победния път в домакинството на Септември София
Атанас Караиванов коментира жребия за Купа на България
Американската армия унищожи поредна лодка за наркотици в Карибите
САЩ планират военно присъствие в Дамаск в рамките на ново споразумение между Сирия и Израел
Доналд Тръмп: Няма да нападам Венецуела, но дните на Николас Мадуро като президент са преброени
Пловдив се готви за 11-ото издание на Plovdiv Jazz Fest
Сигнал до Искра.бг: Имотната декларация на проф. д-р Валентин Василев буди въпроси
Хилари Дъф за първи път проговаря за напрежението със сестра си
И днес без метро по третата линия
Quo vadis (*) WRC? – „Къде отиваш, WRC?“
Близо 1 млн. души напуснаха домовете си заради тайфун във Филипините
Костадин Ангелов: Няма нищо бързо. Държавата показа гръбнак с казуса "Лукойл"
Социалните мрежи 2026: нови платформи и тенденции
Отбелязваме Международния ден за борба срещу фашизма и антисемитизма
Шофьор пострада тежко при удар между кола и тир в Прохода на републиката
Изнасилена, предадена, но оцеляла: "Мис Баба" Дони Василева пред Мон Дьо