Путин: Москва е най-подходящото място за среща със Зеленски

Руският президент Владимир Путин заяви, че Москва е най-доброто място за възможна среща с украинския президент Володимир Зеленски. „Следващия път, ако някой иска да се срещне с нас, ние сме готови. Москва е най-доброто място“, подчерта Путин на пленарното заседание на Източния икономически форум във Владивосток, предава БТА.
Русия е готова да гарантира на 100% сигурността на Зеленски и представители на Киев, ако решат да посетят Москва за преговори за мир в Украйна. Путин отбеляза, че Киев сам е предложил контактите, след като доскоро е изключвал такава възможност.
НАТО и военни операции
Руският лидер заяви, че ако войски на НАТО бъдат разположени в Украйна, те ще се считат за законна цел за руската армия. „Ако каквито и да е сили се появят на терен в Украйна, особено по време на военни действия, те ще са законни мишени“, каза Путин.
Путин добави, че не вижда смисъл от присъствието на западни сили в Украйна при постигане на траен мир, и подчерта, че Русия не одобрява евентуално членство на Украйна в НАТО.
Икономика и сътрудничество
Президентът обсъди възможности за икономическо сътрудничество със САЩ в Аляска, където Русия може да предложи технологии за добив на петрол и газ. Путин също така отбеляза, че много европейски компании желаят да се върнат в Русия, след като политическите ограничения отпаднат.
Относно отношенията с Китай, Путин изтъкна 20-годишното сътрудничество с лидера Си Дзинпин и съвместни проекти в Арктика и Далечния изток. Той подчерта важността на партньорствата с Индия, Индонезия, Малайзия, Тайланд и Виетнам.
Далечен изток и ресурси
Руският президент поръча на правителството да разработи дългосрочна стратегия за развитие на Далекоизточния федерален район до 2036 г. Той заяви, че запасите на въглища в региона ще стигнат за 900 години, но за ефективното им използване са нужни съвременни технологии. Путин съобщи и за планове за развитие на редкоземни метали, с представяне на стратегия до ноември.
Символика и икономическа политика
Путин засегна и символиката на Русия, мечката, двуглавия орел и амурския тигър, и подчерта стабилната и предсказуема външна и икономическа политика на страната. Той отправи завоалирана критика към митата, които, според него, водят до регионален и национален сепаратизъм.
Прочети цялата публикация



Шефът на ГРУ на Украйна Буданов: Руската икономика все още е достатъчно стабилна, за да продължи войната
Зеленски: Русия иска пълно изтегляне на Украйна от Донбас, но позицията ни остава непроменена
Новата среща между Тръмп и Путин: ще се повтори ли Аляска?
Бавно, но сигурно Тръмп и Зеленски се обединиха срещу Путин
Орбан попадна в капан! Двоен удар за Унгария заради провала на срещата Тръмп-Путин и санкциите срещу Русия
Кирил Дмитриев от Вашингтон: Санкциите ще доведат единствено до поскъпване на горивото на бензиностанциите в САЩ
Как Путин и придворните му си навлякоха гнева на Тръмп
ЕС остави за декември решението за използване на замразените руски активи в полза на Киев ОБЗОР
Среща в Будапеща може и да няма, но тревогата остава
Опит за преврат и интервю със стратегически поглед
Крал Чарлз III отнема всички титли на принц Андрю
БК Берое загуби от полския Шленза в Еврокъп
Пол Скоулс избра любовта пред прожекторите: легендата се отказа от телевизията, за да се грижи за болния си син
Пореден проблем за Ливърпул
За колко време може да бъде построен един мост (ВИДЕО)
Съвременните будители на Стара Загора бяха отличени на тържествена церемония
Най-големите компании в България: кои са първи в различните сектори
Привърженици на Берое искат да бият треньора на отбора
Контролата на Барселона в Перу е под сериозна въпросителна
Световен шампион във Формула 1 обяви, че прекратява кариерата си