Предизвикателство за китайската ПВО! Тайван представи първата си ракета, произведена с американска компания
Тайван представи първата си ракета, произведена съвместно с американска компания, съобщава "Ройтерс".
Това е важна стъпка в бързоразвиващото се сътрудничество в областта на отбраната между Тайпе и Вашингтон за противодействие на военната заплаха от страна на Китай.
Демократично управляваният остров бърза да укрепи въоръжените си сили, тъй като Китай, който го счита за своя територия, засилва военния си натиск - провежда военни учения и редовно изпраща изтребители и кораби в небето и водите в близост.
През юни президентът на Тайван Лай Чинг-те заяви, че ще задълбочи сътрудничеството в областта на сигурността със САЩ и че островът ще разработва и произвежда оръжия съвместно с тях. САЩ са най-важният международен поддръжник и доставчик на оръжие на острова въпреки липсата на официални дипломатически отношения между тях.
Преди изложението за аерокосмически и отбранителни технологии в Тайпе военният Национален институт за наука и технологии Чун-Шан (NCSIST) представи Barracuda-500 - автономна, нискобюджетна крилата ракета, проектирана от американския стартъп за отбранителни технологии Anduril Industries.
NCSIST съобщи, че чрез трансфер на технологии планира масово производство в Тайван на ракетата, предназначена за групови атаки срещу военни кораби и подобна на експлодиращи дронове.
"Това е ново начинание. Целта ни е да изградим собствените си отбранителни способности по-бързо и ефективно, като включим най-новите технологии", заяви директорът на NCSIST Ли Ши-чан.
Целта на Тайван е да изгради цялата производствена линия локално и да поддържа цената на ракета под 6,5 милиона тайвански долара (216 493 долара), уточни Ли.
"Ако избухнат военни действия, ако се изправим пред блокада, ние не сме като Украйна - която разполага с европейския континент за осигуряване на постоянен и непрекъснат поток от подкрепления", отбеляза той. "Цялата ни устойчивост трябва да бъде изградена на този остров".
Ли заяви, че NCSIST ще подпише два договора и шест меморандума за разбирателство с шест неопределени американски и канадски компании по време на тридневното търговско изложение, което открива утре.
Тайван си е поставил за цел да изразходва 5% от БВП си за отбрана до 2030 г., в сравнение с целта от 3,3% за следващата година, и се стреми към по-голяма международна подкрепа освен тази на Съединените щати.
Прочети цялата публикация



Защо украинската армия иска ракети "Томахоук"?
Китай е близо до изстрелването на аналога на Falcon 9 на SpaceX в космоса – ракетата Zhuque-3 запали всичките си двигатели
Министърът на отбраната на Тайван съобщи за забавяне в проекта за тайванската подводница „Narwhal“
Срещу китайската заплаха! Тайван ще изгради многослойна отбранителна система
5 000 кубинци се сражавали на страната на Русия. Засекли три китайски разузнавателни спътника при атаката над Лвов
ПВО с акумулаторни батерии: лазерът Apollo сваля 200 дрона само с едно зареждане
Русия се готви за нова продължителна война
САЩ засилват военните връзки в Индо-Тихоокеанския регион
ISW: Тръмп настоява за възобновяване на ядрените тестове
Едно изпитание на САЩ може да отприщи неконтролируема верига от събития
ПСВ Айндховен измъкна точка след късна драма срещу Олимпиакос
Атлетико Мадрид се справи с Юнион СЖ за втора победа в Шампионска лига
СНИМКИ: всички интересни и любопитни кадри от Ливърпул - Реал Мадрид
Полетите на летището в Брюксел бяха преустановени заради дрон
Байерн Мюнхен с героична победа над ПСЖ в Париж, въпреки червен картон на Диас
Приключенецът Лапунов каза сбогом на “Игри на волята”
Тотнъм прегази Копенхаген и продължава без загуба в ШЛ
Ливърпул срази Реал Мадрид на "Анфийлд"
Ювентус с равенство срещу Спортинг в Торино
Как да се справим с чувството за вина след мастурбация