Предложение от Лукашенко! Беларус ще строи спешно АЕЦ, който да снабдява с ток окупираните от Русия региони в Украйна
Беларус предлага да построи атомна електроцентрала в източната част на страната, която би могла да доставя електроенергия на контролираните от Русия части на Украйна, заяви в петък президентът Александър Лукашенко, цитиран от "Ройтерс".
Лукашенко представи идеята на руския президент Владимир Путин по време на преговори в Москва.
"Ако бъде взето решение, веднага ще започнем изграждането на нов енергоблок или нова централа, ако има нужда (от електричество) в Западна Русия и в освободените райони", каза Лукашенко, използвайки езика, който Москва използва, за да опише украинската територия, завладяна от Русия.
Предложението подчертава близките връзки между Путин и Лукашенко, дори когато президентът на САЩ Доналд Тръмп следва стратегия за предлагане на стимули на беларуския лидер за освобождаване на политически затворници и подобряване на отношенията със Запада.
Путин отговори, че "финансирането изобщо не е проблем. Ако има потребител, който ще приема електричество и ще плаща необходимата тарифа, това изобщо не е проблем".
Прочети цялата публикация



Руснаците си търсят "по-добра диктатура"
Началникът на канцеларията на Зеленски: Напълно реалистично е до зимата да сключим мирно споразумение с Москва
ISW: Украйна нанася сериозни логистични щети на Русия с удари от Луганск до Крим
Москва тласка Минск към война с Украйна
"Мадяр" предупреди Лукашенко: Не се забърквайте с Украйна! 500 цели вече са идентифицирани
Поредна нощ в размяна на удари между Русия и Украйна
Путин, Тръмп и сие: как се имитира сила
Украински дронове достигат Московска област, Киевски командир твърди: „Москва вече не е недостижима“
"Ядрен тероризъм": руски ракети прелитат край украински АЕЦ
Володимир Зеленски: Путин обмисля план за нападение срещу държава от НАТО от територията на Беларус
Русия атакува масирано Украйна с дронове и ракети. Четирима убити в Днепър, има затрупани под руините в Киев
Светослав Дяков с интерес към стадиона в кв. „Завода“, Община Кочериново стартира концесионна процедура
Мексико Сити отново ще бъде в центъра на световния футбол
Десет от Австрия надвиха минимално Тунис в контрола
Канзас Сити излиза на световната футболна сцена с Мондиал 2026
Турция разгроми с лекота Северна Македония