The Wall Street Journal: Китай гради инфраструктурни съоръжения на Иран в замяна на петрол

Доставките на ирански петрол за Китай се осъществяват чрез бартерна система, по която Китай изгражда инфраструктурни съоръжения в Иран, съобщава The Wall Street Journal, позовавайки се на западни представители.
Според тях китайската застрахователна компания Sinosure и финансовата институция Chuxin участват в процеса на доставка на ирански петрол. Те заобикалят международната банкова система, а част от средствата се използват за финансиране на строителството на инфраструктура. Миналата година приблизително 8,4 милиарда долара плащания за ирански петрол са били използвани за финансиране на големи инфраструктурни проекти, които Китай изгражда в Иран.
Изданието отбелязва, че Китай се е ангажирал да инвестира приблизително 25 милиарда долара в строителство на инфраструктура в Иран от началото на века. Освен това обемът на китайските инфраструктурни работи в Ислямската република се е увеличил от 2021 г. насам.
В допълнение към подпомагането на строителството на инфраструктура, Иран използва приходите от петрол, за да закупува директно китайски стоки.
Прочети цялата публикация



Американски спецчасти конфискували товара на кораб, пътуващ от Китай за Иран
The Wall Street Journal: Тръмп посъветвал японския премиер да не дразни Китай с крайни изказвания за Тайван
Макрон: Имаме най-ефективната армия в Европа. Русия не отговаря на условията за връщане в Г-8
Рубио за мирния план на САЩ: Очакваме трудни, но необходими отстъпки от Киев и Москва
"Помирителят" Тръмп заплаши с мита "немирните" Тайланд и Камбоджа
Двама американски войници и преводач бяха убити при атака край Палмира, САЩ вдигнаха два F-16 ВИДЕО
Зеленски: Работим за осигуряване на достоен мир за Украйна
Танкерни войни в региона на Карибите – САЩ засилват натиска върху Каракас и режима на Мадуро
Тръмп посочи Кевин Хасет и Кевин Уорш като потенциални нови шефове на Федералния резерв ВИДЕО
AI почти настига хакерите – 9 от 10 експерти са по-слаби от технологията
Блестящ Александър Везенков с впечатляващо представяне при категоричната победа на Олимпиакос в Гърция
Първите дипломати на Унгария и Полша спориха в Х за замразените руски активи
Изследователи установиха вещество в тъмния шоколад, което забавя стареенето
Часове преди началото на консултациите: Какво предвижда процедурата с мандатите
Специалисти алармират за множество опити за експлоатиране на React2Shell
Фрайбург измъкна точка срещу 10 от Дортмунд
Смел зарзаватчия отнел оръжието на стрелеца в Сидни
Европа вече обмисля немислимото: как да отвърне на Русия
Орманджиев: Ако Радев реши да прави партия, трябва да подаде оставка и Конституционният съд да я одобри
Слънчево време утре