Петър Москов: За кризата с боклука в София

Както вече казах, позицията на кмета по въпроса е правилна.
Тази правилна позиция, обаче, трябва да бъде последвана от конкретни действия. За това призова във "Фейсбук" Петър Москов.
Тези действия трябва да са в две направления:
1. Незабавно овладяване на настъпилата криза.
2. Намиране на трайно решение на проблема.
1. Управленски действия и целеполагане по първото направление:
-Осъзнаване, че неизпълнението на тази задача в рамките на следващите дни, ще направи невъзможно трайното решение на проблема. (След една седмица с преливащи кофи, въпросът вече няма да бъде кой е прав, а кой може да реши проблема и кметът ще загуби сравнителното предимство, което има сега в очите на гражданите)
-Ясна оценка, че общината няма необходимия собствен ресурс за справяне със задачата.( Това е факт и всеки, който го отрича е или глупав или злонамерен)
-Незабавно формиране на група от администрацията и общински съветници от всички групи, ръководена от кмета, която спешно да се срещне с министър-председателя, да декларира криза и да поиска временна помощ от държавата за справяне с проблема. ( Да, кметът ще бъде посочен за пореден път, като човек, който не се справя и друг трябва да му свърши работата, но истинският измерител за дейността му ще бъде не управленското му его, а възможността да го загърби и да намери решение. Отказът на държавата да се намеси незабавно, ако има такъв, в публичен план ще даде кратка отсрочка за намиране на други кризисни решения)
-Прекратяване на говоренето от типа, “аз няма да дам на четирибуквените да чистят”. ( Сигурно на някакви активисти това им звучи възбуждащо, но всъщност е неработещ лозунг. Навсякъде по света това го правят местните “четирибуквени”, а не професори по история на изкуството. Играно е много пъти и навсякъде и предизвикването на кризи и възможните решения и резултатът винаги е този. Кметът трябва да разбере, че управленската му задача е да вкара тези “четирибуквени” в приемливи за обществото параметри, а не да им забранява да чистят, защото няма кой друг да го направи. Не да бъде герой, а да гарантира почистването.)
-Незабавно да се използват всички законови възможности за да възстанови почистването, те са следните, подредени по ефективност:
-Да се сключи временен анекс към договора на предишен изпълнител
-Да се извърши процедура по пряко договаряне в съкратени срокове
-При несработване на първите две, да се направи свободно от ЗОП възлагане в условията на форсмажор.
До момента не виждам такова целеполагане и такива действия. Вместо това виждам нелепо изглеждащи администратори да призовават за доброволчески активизъм и за разбиране. Апропо, типичната за тази политическа линия симулация на дейност. Лошите са много лоши, бият ни, дайте да дадем…
2. Управленски действия по второто направление:
-Незабавно обявяване на нова обществена поръчка за засегнатите райони, с поука от случилото се.
-Формиране на професионален екип, който да извърви компетентно този процес.
-Уволнение на заместник кмета по екология, по политически, експертни и естетически причини.
Това бих направил аз, какво ще направи г-н Терзиев, предстои да видим.
Прочети цялата публикация



20 неща, които можем да направим за планетата в Часа на Земята – 28 март
Атанас Атанасов, БСП-ОЛ: Държавата трябва да подкрепи хората да се справят с кризата
По бързата процедура. София избира между 4 фирми нов чистач на 3 района
EUobserver: Мащабна манипулация помпа рейтинга на Румен Радев
Близо 80 бъдещи инженери видяха как се управлява мрежата в CETIN и Yettel
Министър Околийски откри първия строук център в България
Резултати и голмайстори в мачовете от 28-ия кръг на efbet Лига
Утре, 7 април, министърът на здравеопазването - д-р Михаил Околийски и зам.-министърът на здравеопазването - д-р Петър Грибнев, ще посетят УМБАЛ “Св. Анна” - София АД
Кметът на Ямбол Валентин Ревански отличи с почетния знак „Герб на община Ямбол“ седем полицаи и гражданин, спасили дете в к-с „Златен рог“
Тръмп и Рубио гледаха на живо ММА двубой, докато Ванс обясняваше за провала на преговорите с Иран
Важните събития в България и по света днес
След провала в Исламабад: Не е ясно дали, къде и кога ще продължат преговорите между САЩ и Иран
30 хаитяни загинаха в блъсканица край историческата цитадела Лафериер
Орбан преди вота: Унгария изстрада четири несправедливи години, с които може да се гордее ВИДЕО
Третият кръг от преговорите между Иран и САЩ в Исламабад приключи ВИДЕО
Ванс: Не постигнахме споразумение, връщаме се в САЩ. Новината е лоша за Иран
Почина британският актьор Джон Нолан, чичо на режисьора Кристофър Нолан
12 април 1961 г. Юрий Гагарин покори космоса
Дрон шоу озари небето над Бургас за Великден, „Христос Воскресе“ изгря над храма