МААЕ: Работи се за възстановяването на електрозахранването на Запорожката АЕЦ

Ядреният регулатор на ООН обяви, че е започнал процесът по възстановяване на външното електрозахранване на контролираната от Русия атомна електроцентрала в Запорожие, която беше откъсната от електрическата мрежа повече от две седмици.
Рафаел Гроси, генерален директор на Международната агенция за атомна енергия, заяви, че процесът е започнал след консултации с властите в Украйна и Русия.
Руските сили превзеха централата, най-голямата в Европа с шест реактора, през първите седмици след нахлуването на Кремъл в Украйна през февруари 2022 г. Централата не произвежда електроенергия, а двете страни редовно се обвиняват във военни действия срещу съоръжението.
"След интензивни консултации, процесът, водещ до възстановяване на външното електрозахранване... започна", заяви Гроси в изявление на уебсайта на МААЕ.
"Въпреки че ще отнеме известно време, преди да бъде възстановена мрежовата връзка на Запорожката атомна електроцентрала, двете страни се ангажираха с нас по конструктивен начин за постигане на тази важна цел в името на ядрената безопасност и сигурност."
Откакто последната външна връзка спря на 23 септември, централата разчита на аварийни дизелови генератори, за да гарантира, че горивото в реакторите се охлажда и не се получава разтопяване.
В изявлението си Гроси заяви, че наблюдатели на МААЕ, разположени в централата, са съобщили, че са чули пет последователни експлозии в четвъртък, "възникнали близо до обекта и разтърсили прозорци в сградата им".
Гроси също така заяви, че изведената от експлоатация атомна електроцентрала в Чернобил, място на най-тежката ядрена авария в света през 1986 г., остава без външно електрозхранване. Украйна заяви, че централата, която сега се захранва от други източници на енергия, е загубила линията поради руска атака срещу електрическа подстанция в близък град.
По-рано, цитиран от агенция Интерфакс, руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков заяви, че засега няма основания за рестартиране на Запорожката АЕЦ при липса на външен източник на енергия.
Руската държавна ядрена корпорация "Росатом" по-рано съобщи, че се готви да рестартира централата.
Прочети цялата публикация



МААЕ предложи временно примирие заради Запорожката АЕЦ, Путин готвел скрита мобилизация
Украински дрон уби 30-годишен мъж на улица в Севастопол, цивилен руснак бе ранен край Брянск
Зеленски: Очакваме най-добрите бойни самолети в света - 150 шведски Gripen и 100 френски Rafale
Росатом строи АЕЦ в Унгария: Енергийна сигурност или политическа зависимост за Будапеща?
Reuters: Русия отказва да прехвърли контрола над Запорожката АЕЦ на САЩ като част от мирното споразумение
Министър Трайков: Възстановяването на ПАВЕЦ „Чаира“ навлиза в решаващ етап
Володимир Зеленски: Приоритетите са ясни! Очаквам нов кръг преговори с Русия до края на месеца
Без руски петрол! ЕС няма да пришпорва Украйна с ремонта на нефтопровода "Дружба"
Войната в Украйна: как Русия използва преговорите
АЕЦ "Козлодуй" работи на пълна мощност
Али Хаменей - аятолахът, който завзе властта с промени в Конституцията
Столично дерби: Левски се изправя срещу Локомотив София с амбиция за нова победа
Известна българска певица се завърна след 25 години пауза
Константин Кацаров за Димитър Рачков: Дребният български комик не постъпи достойно
Евгений Генчев: Валерия ми разби сърцето - изповед за любов и загуба
Израелската армия извърши въздушно нападение в „сърцето на Техеран“
Иван Христанов: Няма непосредствена заплаха за България
ВАЖНО: Горещи телефони за българите в Близкия изток – потърсете помощ тук
Испанка отстрани Паолини и ще се бори за титлата в Мексико срещу полякина
Говори Москва: Ударите срещу Техеран са били планирани под прикритието на преговори