Лек ръст на доверието към германското правителство

Общественото одобрение в Германия за управляващата коалиция на консерваторите (Християндемократически съюз/Християнсоциален съюз - ХДС/ХСС) и Германската социалдемократическа партия (ГСДП) леко се е повишило, сочи ново социологическо проучване на института ИНСА, направено за днешното неделно издание на в. "Билд", предаде ДПА, цитирано от БТА.
Около 28% от анкетираните казват, че са доволни от действията на правителството. Този показател е с 5 пункта по-висок, отколкото беше преди три седмици, отбелязва ДПА.
Одобрението лично за германския канцлер Фридрих Мерц се е покачило до 27%, с 4 пункта повече.
При все това мнозинството остава критично - 63% от участниците в допитването изразяват неудовлетворение от правителството, а 62% - от самия канцлер.
Ако парламентарните избори в Германия бъдат произведени днес, управляващата в момента коалиция ще събере едва 38% от гласовете, които не биха ѝ стигнали за парламентарно мнозинство, показват данните от социологическото проучване.
Популярността на оглавявания от Мерц консервативен блок ХДС/ХСС остава с одобрението на 24% от германците в представителната извадка на института ИНСА, докато крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" води с 26%. ГСДП държи 14% от потенциалните германски избиратели.
Рейтингът на Зелените се е покачил леко на 12%, докато популярността на "Левите" се е понижила до 11%.
Германската партия "Алианс на Сара Вагенкнехт" и ориентираната към бизнеса "Свободна демократическа партия" са с 4%, което е с 1 пункт под процентите, нужни при изборите за депутатски мандати в Бундестага.
Прочети цялата публикация



Британски журналист: Зеленски щеше да приключи европейската си обиколка като най-добре въоръжения лидер в света, ако...
Решаваща година: Накъде Мерц води Германия
Косово: изненадващият изборен триумф на Курти
Косово гласува на предсрочни парламентарни избори
Макрон: Мерките на САЩ представляват заплаха и принуда
Европа се превъоръжава: как държавите увеличават военните си сили на фона на войната в Украйна
Германия реагира предпазливо на решението на Тръмп за блокада на танкери, свързани с Венецуела
Лостът на Мадуро при преговори с Тръмп - петролът
Задава ли се война във Венецуела и може ли тя да донесе демокрация?
Германия обвини Русия в саботаж на въздушния трафик
Инциденти с фойерверки помрачиха новогодишните празненства в Германия и Нидерландия
Вълнуващ обрат донесе на Кот д’Ивоар първото място в групата след напрегната битка с Габон
Какви сметки за вода ще плащаме от януари?
Как и на колко ще се пенсионираме през 2026 година?
Дневен хороскоп за 1 януари: Рак – гледайте спокойно на живота, Дева – вглъбете се в себе си
Венета Райкова най-накрая проговори
Костадинов: През 2026 г. получаваме последен шанс да спечелим своята свобода
Росен Желязков: Еврозоната носи по-голяма сигурност и повече възможности за гражданите
Мондиал 2026 - политика, рекорди и последният танц на Роналдо и Меси
Васильовден е! Сурвакането – живата традиция на българската Нова година