Тайван категорично се противопоставя на критиките на Пекин към речта на президента Лай Чинг-те

Тайван в петък отхвърли обвиненията на Пекин срещу речта на президента Лай Чинг-те по повод националния празник, в която той призова Китай да спре да изопачава международни споразумения, включително резолюция 2758 на Общото събрание на ООН, използвани за изключване на Тайван от глобалните организации.
В речта си Лай призова Пекин да „изпълни отговорностите си като велика сила“, да прекрати тълкуването на документи от Втората световна война и резолюции на ООН по начин, който обслужва собствени цели, както и да се откаже от използването на сила или принуда за промяна на статуквото в Тайванския проток.
Приета през 1971 г., резолюция 2758 на Общото събрание на ООН признава Китайската народна република като законен представител на Китай и изключва представители на Чан Кайшъ от Организацията на обединените нации. Оттогава Пекин използва резолюцията като основа на своя прицип „Единен Китай“, според който Тайван е част от китайската територия.
Тайпе отдавна отхвърля тази интерпретация, като подчертава, че резолюцията урежда единствено въпроса за представителството на Китай в ООН, но не засяга въпроса за суверенитета на Тайван.
В отговор на думите на Лай, Службата по тайванските въпроси на Китай обвини президента, че „упорито отстоява независимостта на Тайван“ и „преувеличава така наречената китайска заплаха“. Говорителят Чен Бинхуа заяви, че Лай се стреми да „разчита на чужди сили“ и да „подкопава мира и стабилността в Тайванския проток“.
„Независимо какво казва или прави Лай Чинг-те, това не може да промени историческите и правните факти, че Тайван е част от Китай, нито международния консенсус по този въпрос,“ каза Чен. „Също така нищо не може да спре историческата тенденция към неизбежното обединение на Китай.“
Говорителят на китайското външно министерство Гуо Дзякун повтори обвиненията на брифинг, определяйки речта на Лай като „повторение на заблудите за независимостта на Тайван“. Той цитира Декларацията от Кайро, Потсдамската прокламация и акта за капитулация на Япония като доказателства за суверенитета на Китай върху Тайван.
Гуо също предупреди, че Китай „категорично се противопоставя на всякакви форми на официални контакти“ между чужди правителства и Тайван и призова други държави „да спрат да се намесват във вътрешните работи на Китай“ и да не подкрепят „сепаратистки дейности“.
В отговор, тайванският Съвет по въпросите на континентален Китай публикува изявление, в което отхвърли твърденията на Пекин. В него се подчертава, че предвид нарастващото регионално напрежение, Тайван е засилил решимостта си да защитава суверенитета и сигурността си.
Съветът обвини Китай, че използва военни заплахи и натиск, посочвайки честите навлизания на китайски самолети и кораби в зоната за идентификация на противовъздушната отбрана на Тайван. В изявлението се казва още, че действията на Пекин „многократно предизвикват напрежение в Източнокитайско море, Тайванския проток и Южнокитайско море“, определяйки Китай като „съзнателен нарушител на регионалния мир“.
Прочети цялата публикация



Доналд Тръмп отново разгневи Китай
Марко Рубио: Оръжейна сделка за Тайван за 14 млрд. долара остава в процес на разглеждане
Доналд Тръмп: Не искам някой да стане независим
Управляващата партия в Тайван осъди Пекин на годишнината от събитията на площад Тянанмън
Президентът на Палау: Само ние решаваме дали да признаем Тайван
Вашингтон смекчи тона към Пекин! Шефът на Пентагона пропусна темата Тайван на ключов форум по сигурността
Необичайна идея на Тръмп да говори с президента на Тайван ядоса Пекин
Президентът на Тайван: Независимостта означава, че островът не е подчинен на Пекин
Максим Генчев оплю "Bangaranga" и Евровизия (ВИДЕО)
Тайван призова Китай да признае истината за Тиенанмън. САЩ: Никаква цензура не може да заличи миналото
Ловът на покемони може да помогне на военните: данни от Pokémon Go намират неочаквано приложение при дроновете
Илон Мъск официално стана първият трилионер в света, акциите на „SpaceX“ поскъпнаха
Любими герои от киното, анимацията и видео игрите оживяват в Пясъчния град
Слънце и приятни температури по морето днес, без жеги в Бургаско
Интересен трети мач от играта "Познай резултата" с впечатляващи прогнози
Канада и Босна и Херцеговина завършиха 1:1 в Торонто
Роберт Левандовски пътува към САЩ
Канада се примири само с точката срещу босненците в Торонто
7 месеца след тежко ПТП: Шофьорката, убила студентка от ЮЗУ край Бобов дол, остава в ареста