Утре почитаме най-популярната българска светица, над 3 хил. старозагорци празнуват

Паметта на тачена българска светица, покровителка на дома и семейството, ще почетем утре, 14-ти октомври. Денят на Света Параскева, наричана още Света Петка, дава начало на прехода към зимата, според народните вярвания. А дори да ги пренебрегнем, поглед през прозореца навън е достатъчен, за да се види характерният за есента пейзаж…
3054-ма жители на населените места в община Стара Загора ще очакват поздравления за своя имен ден от роднини и приятели. Това информира справката на експертите в Отдел „Гражданско състояние“ на Община Стара Загора, изготвена чрез Локална база данни „Население“.
Най-много сред тях са дамите, кръстени Пенка - 1134, а на второ място са носителките на по-съвременния вариант Петя - 882. Утре ще почерпят за здраве 8 старозагорки, наречени Петка, 17 - Петкана и още 27 с името Петра.
43 старозагорки се представят като Петрана, а само една - като Петрина. Параскева и Парашкева принадлежат съответно на 4 и на 8 представителки на нежния пол. Тук не живее нито една Кева.
При мъжете „палмата на първенството“ се държи, естествено, от носителите на името Петко - 692-ма. Сред имениците утре е и един много популярен жител на старозагорското село Михайлово - дядо Петко Колев, който само преди няколко дни, на 9 октомври, навърши респектиращите 102 години!
Името Петьо е вписано в документите на 194-ма жители на Старозагорска община. Сред празнуващите утре са още Пенко (39 души) и Паруш (5-има).
На Петковден се месят обредни хлябове, сочи народната традиция. Заедно с тях се хапват сармички с лозов лист, ястия с праз, курбан и гювеч с овнешко месо. Къщата и хлябът се поръсват със светена вода.
Земеделската работа е приключила. По времето утре се гадае каква ще бъде зимата, макар че през последните години зимите на юг от Балкана са винаги меки и почти безснежни. На някои места битува поверието за първия влязъл в къщата гост, което е валидно и за Игнажден. Ако човекът е добър и работен, цялата година на стопаните на дома ще бъде успешна.
Община Стара Загора честити празника на всички именици и им желае най-много от здравето и също толкова професионални и лични успехи!
Прочети цялата публикация




Българските волейболистки до 18г. с четвърта победа на европейското в Литва
Фондация "Стилиян Петров" дарява медицинска апаратура за над 100 хил. евро
Анексирането на Гренландия е единственият начин за справяне с дългосрочните рискове, заяви американски представител
Лили Иванова останала на огромна загуба след концерта в парижката зала "Олимпия"
Мерц обяви данъчни облекчения за 10 млрд. евро в опит да съживи германската икономика
Русия заяви, че Украйна е отказала да спре бойните действия в Константиновка
Тръмп: Това е само началото на Златния век на Америка
Джей Ло взриви сцената в Лос Анджелис с дръзко „голо“ боди, покрито с татуировки (СНИМКИ)
Полицията задържа касиерка на партия, измамила най-малко 25 души за над 800 хил. евро
Ламин Ямал вече е готов за цял мач
Лидерите на НАТО се събират в Анкара при безпрецедентни мерки за сигурност и засилено напрежение
Приятно време и спокойно море ни очакват днес
Черната статистика расте: Жертвите от земетресенията във Венецуела достигнаха 3535 души
Роналдо: Преди мен Португалия имаше нула титли
ЕП чертае бъдещето на Европа: Сигурност, нов дългосрочен бюджет и разширяване на масата в Страсбург
Официално: Роберто Мартинес напусна Португалия
Солбакен: Отпразнувах победата над Бразилия в леглото
Футболната асоциация на Англия обжалва червения картон на Джарел Куанса
Принц Хари отново без Меган в Лондон
Гришо отпадна от Уимбълдън след петсетова драма