Германия отрече твърденията, че обмисля покупката на 15 американски изтребителя F-35

Германското Министерство на отбраната отрече появилите се в някои медии твърдения, че Берлин обмисля покупката на 15 американски изтребителя F-35, предаде Ройтерс.
Британската новинарска агенция вчера съобщи, че представител на германския парламент е потвърдил информацията, разпространена от сп. "Шпигел", че министърът на отбраната Борис Писториус възнамерява да поръча 15 изтребителя F-35 от американската компания "Локхийд Мартин" (Lockheed Martin).
"Може да потвърдим, че в момента не се обмисля закупуването на още изтребители F-35", каза днес говорител на германското Министерство на отбраната.
Германският министър на отбраната Борис Писториус възнамерява да поръча още 15 многоцелеви стелт изтребителя F-35 от американския производител "Локхийд Мартин" (Lockheed Martin), каза пред Ройтерс източник от Бундестага, потвърждавайки информация на списание "Шпигел".
От поверителни документи, подготвени за разглеждане от комисията на долната камара на германския парламент по бюджета, става ясно, че се очаква допълнителните самолети да струват 2,5 милиарда евро (2,9 милиарда долара).
Германия вече е поръчала 35 изтребителя F-35, за да замени остарелите си 85 многоцелеви изтребители "Панавия Торнадо" (Panavia Tornado), които предстои да бъдат изведени от експлоатация.
"Торнадо" имат капацитет да пренасят американските ядрени бойни глави, съхранявани в Германия, за да може да бъдат използани при евентуален конфликт.
През юли Берлин отрече да планира да купи още 15 изтребителя F-35, но значително увеличеният германски бюджет за отбрана създаде повече възможности за закупуване на оръжие. По онова време военен източник съобщи пред Ройтерс, че идеята за закупуване на още 15 самолета F-35 вече е била обсъждана.
Всяко решение за закупуване на още самолети F-35 може да предизвика ново напрежение между Германия и Франция, които са в противоречие по повод проекта за европейската бойна система "Future Combat Air System" (FCAS), част от който е и Испания, отбелязва Ройтерс.
Прочети цялата публикация



Генерал Алексъс Гринкевич: НАТО далеч не е в криза
Кризата вече е тук: не може да се изключи вариантът за военно нашествие на САЩ в Гренландия
Въздушна тревога! Румъния вдигна изтребители заради руски дронове
Демократите обвиняват: Изтрит е файл от публикувания архив по разследването на Епстийн!
Още една война на хоризонта! Какво е съотношението на силите между армиите на Тайланд и Камбоджа
Тръмп за Иран: Само да са посмели да ударят наши бази - отговорът ни ще бъде невиждан!
„The Telegraph“: Тръмп е уморен от руснаците, задържането на танкера „Marinera“ е сигнал към Путин
В търсене на План Б: Съюзниците след Америка
Тръмп и съветниците му обсъждат варианти за удари в Иран
Тръмп имал няколко варианта за нови удари срещу Иран, загиналите в безредиците вече са 116
Тръмп за Иран: Само да са посмели да ударят наши бази - отговорът ни ще бъде невиждан!
Орландо Меджик - Ню Орлиънс Пеликанс 128:118 /репортаж/
Симитли посрещна делегация от Монголия заедно с председателя на Групата за приятелство България – Монголия в 51-вото Народно събрание Росица Кирова
Свиреп студ сковава цяла България в понеделник, градусите падат до...
Българин занесе 3 бидона монети в банката, за да ги размени в евро
Трагедия в Англия: фен на почина по време на мач от ФА Къп
Панатинайкос - Пансерайкос 3:0 /репортаж/
Наполи спря Интер и остави битката за титлата отворена, Скот Мактоминей блеси за гостите
Мандатната въртележка се завърта: Всички чакат избори през март, ще връщат празна папка
Лидерът на "Възраждане": Най-вероятно Гюров ще е следващият служебен премиер