Рязко нагоре! Цените на петрола скочиха с над 4% след новите американски санкции срещу „Роснефт“ и „Лукойл“

Цените на петрола се повишиха рязко в четвъртък, след като Съединените щати наложиха нов пакет санкции срещу руските енергийни гиганти "Роснефт" и "Лукойл" заради продължаващата война в Украйна.
Към 8:41 GMT сортът Brent поскъпна с 2,71 долара (4,3%) до 65,30 долара за барел, а американският WTI - с 2,56 долара (4,4%) до 61,06 долара. Повишението продължи ръста от предишната сесия и бе подхранено както от санкциите, така и от изненадващ спад в запасите на суров петрол в САЩ.
Според анализатора на Saxo Bank Оле Хансен, санкциите ще принудят рафинериите в Китай и Индия да търсят алтернативни доставчици, ако искат да избегнат ограниченията на западната банкова система. "Това ще промени търговските потоци и може да доведе до по-трайно покачване на цените", коментира той.
Вашингтон заяви, че е готов да предприеме допълнителни мерки, ако Москва не се съгласи незабавно на прекратяване на огъня в Украйна. Преди седмица Великобритания също включи "Роснефт" и "Лукойл" в своя санкционен списък, а страните от ЕС одобриха 19-ия пакет от ограничения, включващ и забрана за внос на руски втечнен природен газ (LNG).
Въздействието върху пазара ще зависи от реакцията на Индия - основният купувач на руски петрол след 2022 г. Според източници на Reuters, индийските рафинерии вече планират да намалят или спрат напълно покупките на руски суров петрол, като най-голямата - Reliance Industries - обмисля пълно прекратяване на вноса.
"Реакцията на Индия и способността на Русия да намери нови купувачи ще бъдат решаващи за посоката на пазара", заяви анализаторът на UBS Джовани Стауново.
Въпреки това някои експерти остават скептични. "Почти всички санкции срещу Русия през последните три и половина години не успяха съществено да намалят нито добивите, нито приходите от петрол", посочи Клаудио Галимберти от Rystad Energy.
През последния месец цените на петрола бяха под натиск заради увеличеното производство на страните от ОПЕК+, което създаде опасения от свръхпредлагане. Но данни на Американската енергийна администрация (EIA) показаха, че запасите от суров петрол, бензин и дестилати са намалели, което допълнително подкрепи сегашния ръст.
Анализаторите очакват пазарът да остане волатилен, тъй като комбинацията от геополитически рискове и икономически фактори продължава да диктува краткосрочните движения в цените на суровината.
Прочети цялата публикация



Менгемето на Иран: ако хутите затворят протока Баб ал-Мандеб
Лавров: Вашингтон се опитва да измести Русия от всички енергийни пазари
Има ли стратегия зад непоследователните ходове на Тръмп?
Иран за преговорите със САЩ: Все още не са решени някои фундаментални точки
„Война или мир?“ - това е въпросът !
Цените на петрола скочиха след провала на преговорите между САЩ и Иран и заплахата на Тръмп да блокира Ормузкия проток
Петролният шок от войната срещу Иран изтласква инфлацията в САЩ нагоре
Пет големи риска, които могат да потопят американската икономика
Кой ще дръпне аварийната спирачка на увредения световен влак?
Петролът поскъпна отново, след като Тръмп заяви, че ще атакува енергийни обекти в Иран
Започнете деня правилно: Закуска №1 за забавяне на стареенето
Нидерландия активира антикризисен план за енергията
Крушите - суперплод с много ползи за здравето
Смарт часовниците могат да бъдат вредни: Лекар назова рисковете, за които се мълчи
Приключиха изборите зад граница
Слънцето се скрива! Идат гръмотевични бури и градушки
Един за всички, всички срещу зависимостите: Каузата, която „поправя“ животи
Спортът по ТВ в понеделник (20 април)
Денят ще започне със слънце, но следобед ще има дъжд с гръмотевици
Ефектът на центровете за данни в ЕС е прикрит благодарение на лобиране