При среща с мечка – за да са в безопасност и хората, и защитеният от закона вид

WWF започва информационна кампания в социалните мрежи, за да информира хората как да намалят конфликта човек-мечка. Поводът за кампанията са зачестилите случаи на навлизане на мечки в населени места. Основна цел на кампанията е да се информира населението какво да правим и какво не при среща с мечка, какво да правим ако мечката е пострадала, към кои органи да се обръщаме за сигнали и др.
Александър Дуцов – биолог и старши експерт „Опазване на видове“ пояснява, че мечката е всеядно животно – храни се с треви, насекоми, ларви, месо, по-често от загинали животни, но може и да залови живи. Все по-честото й навлизане в населени места е заради липсата на храна в местообитанията им и прекъснатите миграционни коридори, които ограничават пространството на вида за придвижване, хранене и размножаване.
Експертът препоръчва при разходка в гората по възможност да сте в по-голяма група, да шумите по-силно, но в никакъв случай с пиратки, тъй като от уплаха си животното може да реагира агресивно. Не ходете със слушалки, за да чуете, ако към вас се приближава животно. Ако мечката не ви е видяла, постарайте се да останете незабелязани, не вдигайте шум и не правете резки движения, не я снимайте.
Ако мечката ви е видяла в никакъв случай не приближавайте, можете да започнете да говорите тихо и монотонно, дори ако животното изглежда агресивно. Изправянето й на задни крака не означава заплаха – това е опит да получи повече информация чрез обонянието и слуха си.
Не бягайте, така ще ви възприеме като плячка, мечката развива по-голяма скорост от човек – до 50 км/ч. Не се качвайте на дърво – тя е и по-добър катерач от човека.
Особено се пазете от мечка с малки мечета – не се приближавайте до самичко мече, майката е наблизо и ще ви възприеме като опасност.
Ако мечката ви нападне – легнете по корем и покрийте врата си с ръце, за да го предпазите. Разтворете широко краката си, за да е по-трудно на мечката да ви обърне по гръб и нарани. Останете неподвижни, докато напусне района.
Ако видите пострадала мечка или мечка в населено място, обадете на се телефон 112 или някои от отговорности – Регионална дирекция по горите, Регионална инспекция по околна среда и води или Дирекция на национален парк.
Александър Дуцов припомни, че мечката е защитен от закона вид, а вероятността да ви нападне е много малка, тъй като животното по природа избягва хората.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Прочети цялата публикация




Казахстан нуждае от национална буржоазия, осъзнаваща и признаваща своята отговорност пред народа
Тръмп: Украинците се сражаваха храбро, но трябва да сключат споразумение. Въпросът с Донбас остава неразрешен СТЕНОГРАМА
Бианка Ченсори обясни защо носи толкова разголени тоалети
Джорджина Родригес: Децата ни знаят, че нищо не идва безплатно
Нов етап за Пирин Благоевград - клубът има нов собственик
Кучета могат да научават имената на играчките си, докато слушат стопаните си
НАТО под безпрецедентен натиск: ще се разпадне ли алиансът заради Гренландия
Непознатите Toyota /9/ - Toyota Tank
Стои ли геополитическият интерес над националния?
Караджов: Изграждаме два нови пешеходни подлеза и спешни ограждения на жп линията във Враца
Макрон обсъдил изпращането на войски в Украйна след края на войната с лидерите на парламентарните групи
The Washington Post: Ватикана призовала САЩ да позволят на Мадуро да избяга в Русия
Безредиците в Иран ескалират, протестиращите грабят банки, джамии и болници. Изгориха прокурор и охраната му ВИДЕО
Тръмп потвърди: Задържахме пети кораб, който напусна Венецуела без наше разрешение
Зеленски пред Bloomberg: Никога няма да признаем териториите, окупирани от Москва, за руски. Искам нова среща с Тръмп
Тръмп: Можем да продаваме венецуелски петрол на Русия и Китай, но ясно им заявихме, че не ги искаме там
Тръмп: САЩ ще рафинират и продават до 50 милиона барела венецуелски петрол
Драма в края донесе успеха на Реал Сосиедад срещу Хетафе
Везенков избухна при победа на Олимпиакос над Байерн в Евролигата
Турция: Най-близо сме до мир в Украйна от всякога