Маршрутът през Босна в момента е ключов за нелегалната миграция

Миграционният маршрут през Босна и Херцеговина в момента е най-привлекателен за тези, които се опитват да влязат нелегално в Европейския съюз, което прави сигурността на границите приоритет, заяви европейският комисар по вътрешните работи и миграцията Магнус Брунер, цитиран от ХИНА, предаде БТА.
Брунер, който посети Босна миналата седмица за откриването на нова мисия на „Фронтекс“, заяви пред босненския всекидневник „Независне новине“ от Баня Лука, че по-строгият граничен контрол на страната е станал от решаващо значение, след като трафикантите са променили маршрутите си, за да избегнат засилените полицейски операции в Сърбия.
„Фронтекс“ е разположила служители и в пет други страни в региона, включително Молдова, посочва ХИНА.
Брунер каза още, че сътрудничеството с местната полиция вече е дало резултати, разбивайки множество мрежи за контрабанда и подобрявайки безопасността на границите. Повече от 100 служители на „Фронтекс“ ще наблюдават седем гранични пункта в Босна заедно с граничната полиция на страната.
Брунер подчерта необходимостта „да изпреварим новите предизвикателства, особено дигиталните рискове“, и каза, че ЕС и Западните Балкани засилват съвместните усилия за защита на гражданите и за подкрепа по пътя на региона към членство в ЕС.
Той заяви, че новата система за влизане и излизане на ЕС функционира ефективно и ще подобри сигурността на Шенген, като същевременно са въведени мерки за справяне с евентуални забавяния.
„Въведени са гъвкави механизми, които да позволят на държавите членки да реагират адекватно на евентуални трудности“, добави той, цитиран от ХИНА.
Прочети цялата публикация



Южна Африка депортира над 53 000 мигранти за месец на фона на засилено напрежение заради нелегалната миграция
Тръмп: Европа се превръща в Третия свят
Над 1100 кораба остават блокирани в Персийския залив
Генетични тестове за пол стават задължителни в женския тенис
Калина Андролова: Европа се подготвя да живее в свят без американския чадър за сигурност
Гл. комисар Александър Джартов: Тази година Военновъздушните сили са осигурили шест хеликоптера, които да са на разположение през пожароопасния сезон
Речта на Тръмп: Президентът на САЩ обяви мащабна китайска намеса в изборите и разсекрети извънредни документи
Политически промени в Киев: Оставки, номинации и нова стратегия на Зеленски ОБЗОР
Британската полиция арестува мъж заради заплаха за убийство на Найджъл Фараж
Иран призова Йордания да прекрати военното сътрудничество със САЩ след твърдения за ракетен удар
В Черно море! Турски товарен кораб е бил поразен от боен дрон
ВИДЕО: Отмениха гол на Бала заради засада
ВИДЕО: Левски със сериозни претенции за дузпа срещу Университатя
Зеленски се чу с пратениците на Тръмп преди срещата Лавров-Рубио
Видео от сблъсъка край Владая: Хората от джипа и от другите коли не поглеждат какво става в ударената
Треньорът на ЦСКА с горещ коментар за Джеймс Ето'о, бъдещето си и мача с Карабах
Пътници се сбиха в самолет по време на полет, екипажът върна машината обратно
"Защита на редакционната независимост": СЕМ ще разгледа подписка за отменено участие в Би Ти Ви
Украинската армия обърна хода на войната! Нужни са още три неща, за да се осигури победата и на фронта