Германската демокрация е под натиск, казва Щайнмайер

Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер изрази безпокойство относно „нарастващите заплахи“ за демокрацията в страната, посочвайки нарастващата подкрепа за крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ) и ръста на антисемитизма, съобщава Франс прес, предава БТА.
„107 години след основаването на Първата германска република, нашата либерална демокрация е подложена на натиск“, заяви Щайнмайер в реч от двореца Белвю. „Популистите и екстремистите омаловажават институциите, подкопават обществения дебат и използват страха за свои цели“, добави той.
Речта беше произнесена по повод 9 ноември - дата, свързана с исторически събития като провъзгласяването на републиката през 1918 г., нацистките погроми над евреите през 1938 г. и падането на Берлинската стена през 1989 г.
Щайнмайер подчерта, че расизмът, нацистката реторика и опитите за подкопаване на конституционния ред представляват заплаха за демокрацията, независимо дали идват от „крайно десни, крайно леви или ислямистки“ среди.
През втория си мандат, който продължава до 2027 г., президентът наблюдава увеличаване на влиянието на АзГ. На предсрочните парламентарни избори през февруари партията се класира на второ място с 20,5% от гласовете, довеждайки до съставянето на коалиция между Християндемократическия съюз (ХДС) и Германската социалдемократическа партия (ГСДП). Новото правителство е водено от канцлера Фридрих Мерц, който е на власт от шест месеца и продължава да заема твърда позиция по въпроса за имиграцията. Според последните социологически проучвания ХДС вече оспорва лидерството на АзГ.
„Не бива да се сътрудничи с екстремистите - нито в правителството, нито в парламента“, заяви президентът.
Щайнмайер обърна внимание и на „възхода на антисемитизма“ след атаката на „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври 2023 г., като подчерта: „Антисемитизмът никога не е изчезвал.“
Според официални данни през 2024 г. в Германия са регистрирани 6236 престъпления с антисемитски мотиви, което е три пъти повече отколкото през 2022 г. Почти половината (48%) от тях са извършени от крайнодесни лица.
Прочети цялата публикация



Ако Русия превземе Покровск: какъв ще е ефектът
Под обсада ли е Покровск: ситуацията става драматична
Как ЦРУ открадна плановете на Путин за войната в Украйна
Пореден обрат: Тръмп налага санкции на "Лукойл" и "Роснефт"
Фаталната зивисимост на Сърбия от нефта на Русия
Най-малко трима убити и 12 ранени при руска атака срещу жилищен блок в украинския град Днипро ВИДЕО
Водещи турски журналисти са разпитани заради статии, свързани със задържания кмет на Истанбул
Странен обрат: Бил Гейтс се отказва от защитата на климата?
Путин представи оръжие за Армагедон: какво се знае за ядреното торпедо „Посейдон“
Швеция намали помощта за сръбските власти заради несправяне с корупцията
Тръмп назначи специален пратеник на САЩ за Беларус
Гърция блокира излизането на автомобили от страната при неплатена глоба
Оставки на върха в Би Би Си заради редактирана реч на Тръмп
До Антарктида и обратно за 34-ти път
Ситуацията за Ливърпул става тревожна – 3:0 за Сити
Лудогорец - Арда 2:3 /репортаж/
ДАНС извършва проверка в рафинерията и офисите на "Лукойл"
Конкурсът „Маргарита Арнаудова“ – 30 г. вдъхновение за нови идеи в танците
Живондов: Лудогорец има нужда от постоянна и силна игра, а не да гледа Левски
Александър Тунчев: Победата срещу Лудогорец ни дава спокойствие