Лукашенко разпореди на външния си министър да проведе преговори с Литва. Вилнюс отказа

Литовският външен министър Кестутис Будрис заяви днес, че отказва да води разговори с Беларус за повторно отваряне на граничните пунктове между двете страни, след като по-рано беларуският президент Александър Лукашенко нареди на външния министър Максим Риженков да започне такива преговори, съобщи Ройтер, предаде БТА.
Миналия месец Литва затвори два гранични пункта с Беларус до края на ноември, след поредица нарушения на въздушното ѝ пространство с метеорологични балони, излитащи от Беларус. Те предизвикаха смущения във въздушния трафик и дори доведоха до временно затваряне на летище Вилнюс. Според литовските власти балоните се използват от контрабандисти на цигари, а Беларус умишлено не спира тази практика, която Вилнюс определя като "хибридна атака".
"Лукашенко не определя правилата. Настоятелно ще призова правителството да не тръгва по пътя, който той се опитва да ни наложи", заяви литовският външен министър пред литовска онлайн медия.
Будрис, който се срещна вчера във Вашингтон с държавния секретар на САЩ Марко Рубио и специалния пратеник на Доналд Тръмп за Беларус - Джон Коъл, подчерта, че Литва не е сама в ситуацията и че Щатите са напълно ангажирани с нея.
Тръмп засили американското присъствие в отношенията с авторитарния режим в Минск, като тази година изпрати няколко делегации в Беларус. В същото време Лукашенко се стреми да възстанови контактите с Вашингтон след дългогодишна международна изолация и санкции.
През септември Беларус освободи 52 затворници, след като Тръмп призова Лукашенко, управляващ страната вече повече от 30 години, да освободи още 1400 арестувани, описани от американския президент като заложници.
По-рано беларуската новинарска агенция Белта съобщи, че Лукашенко е разпоредил започването на преговори с Литва за граничните пунктове между двете страни след среща с външния министър, ръководителя на КГБ и шефа на Държавния граничен комитет. Той е наредил на външния си министър да "организира разговори за нормализиране на ситуацията и възстановяване на пълноценното функциониране на граничните пунктове по общата граница".
В отговор литовският външен министър е препоръчал да не се водят разговори с Беларус за повторното отваряне на граничните пунктове, но според агенция Белта Вилнюс е представил свои предложения за разрешаване на кризата.
Прочети цялата публикация



Литва затвори границата си с Беларус заради балони с контрабандни цигари
Американски официални лица потвърдиха: Тръмп спря работата си по подготовката на втора среща с Путин
11 ноември 2004 г. Умира Ясер Арафат
Орбан ще поиска благословията на Тръмп да продължи да купува руски петрол
Ракетната система „Орешник“ ще бъде поставена на бойно дежурство в Беларус до няколко седмици
ISW: Кремъл засилва натиска върху САЩ за решения, изгодни на Русия
Среща в Будапеща може и да няма, но тревогата остава
Срещата между Путин и Тръмп: Ще излязат ли сметките на Орбан
Заплахата от „Томахоук“ подтикна Путин да побърза да се срещне с Тръмп
В Япония избухна скандал след изказване на министър за собствеността на Курилските острови
Парламентът на Израел придвижва законопроект за смъртното наказание
Миграционен натиск за България: С още 5 държави сме освободени от разпределение на мигрантите
Разходи за експлоатация на самолетите МиГ-29 и Су-25 през 2026 г. ще са за над 114 млн. лв.
Пазарджишкият театър почита 80 години от рождението на Катя Паскалева с изложба, филм и театрален пърформанс
Тен Хаг отказал да се върне отново в Аякс
Апокалиптичната прогноза на Русия, че европейските страни ще измръзнат, редовно се проваля
Повдигат нови обвинения на младежите, които биха шефа на полицията в Русе
Създателят на "Хари Потър" връща на голям екран култовата лента "Гремлините" (СНИМКИ)
Ливърпул погледна към звезда на Брайтън за заместник на Салах
Разбра се колко е струвал Жозе Моуриньо на Фенербахче