Румъния: Дейността на „Лукойл“ ще бъде много трудна за осъществяване

Румънският премиер Илие Боложан заяви снощи, че ако не бъде намерено търговско решение ще бъде много трудно за „Лукойл“ да работи в Румъния след влизането на санкциите, наложени от американското правителство, съобщава Аджерпрес, предаде БТА.
„Намираме се в ситуация, в която, ако не бъде намерено търговско решение, дейността на „Лукойл“ в Румъния ще бъде много трудна за осъществяване, защото всяка компания, която работи с „Лукойл“, ако финансовите потоци не са ясно разделени, ще бъде обект на тези санкции. И имайте предвид, че имаме важни компании, които работят с „Лукойл“, като например „Ромгаз“, която е партньор на „Лукойл“ в проект в района на Черно море, а освен това имаме стотици компании, които доставят различни стоки на техните мрежи (…)“, коментира снощи румънският премиер в ефира на „Евронюз Румъния“.
Той призова да се изчака следващата седмица и да се види какви решения ще бъдат взети на глобално ниво, главно от САЩ.
Румънският премиер посочи още, че не би трябвало този проблем да води до увеличение на цените на горивата в Румъния.
„Не би трябвало да има такива ситуации, защото рафинерията, която принадлежи на „Лукойл“ в Румъния, в момента е затворена, така че не работи, а делът на „Лукойл“ е значителен, но не достатъчен, за да предизвика сериозни проблеми“, каза Боложан.
По думите му въпреки това има смущения под една или друга форма, преки или непреки, които нарушават определени пазари в региона. Румънският премиер даде пример в това отношение с България и Република Молдова.
На 23 октомври САЩ наложиха санкции на руските петролни компании „Лукойл“ и „Роснефт“, за да засилят икономическия натиск върху Русия след инвазията в Украйна.
Румънското правителство отхвърли възможността за отлагане на американските санкции, които трябва да влязат в сила от 21 ноември, и посочи, че работи по закон, чрез който да може да поеме контрола върху рафинерията "Петротел-Лукойл", която е с капацитет за рафиниране на приблизително 2,5 милиона тона годишно, и мрежата от 320 бензиностанции на руската компания в Румъния.
Прочети цялата публикация



Как България, Турция и Румъния пазят Черно море и НАТО
Нов случай на злоупотреби в домове за уязвими хора разтърси Румъния
Абсурден пакт: Как Румъния стигна до тази криза
България и Гърция с обща инициатива за ускоряване на обединяването на енергийния пазар
Капитанът на Белгия: Испания е планина, която ние трябва да изкачи
Срещата на върха на НАТО в Анкара - конкретни ангажименти, оръжейни сделки и добри новини за Украйна
Факти срещу внушения: българският език в Украйна
Доц. д-р Боряна Гагова: Пазарна или военновременна е икономическата система, в която живеем?
Адел изненада феновете си неприятно: Не обичам да пея напоследък (ВИДЕО)
Какво се крие зад законопроекта за обединение на Румъния и Молдова
Кралица Рания ще става баба за трети път: принцеса Иман очаква второ дете
Украински дрон удари руски танкер при влизане в Черно море
Колко струват зеленчуците на седмичния пазар в Северозапада
Полицията проверява кой е разрешил сватбата в училищен двор във Видин, наложени са глоби
Пет успешни мисии на медицинските хеликоптери за по-малко от 48 часа
Двама загинали и 33 са ранени при 26 катастрофи в страната за денонощие
Зов за помощ: Малко момиченце е с метахроматична левкодистрофия
Доналд Тръмп отдаде почит на Линдзи Греъм: „Истински американски патриот, който ще ни липсва“