Euroclear е готова да съди ЕС при конфискация на руски активи

Euroclear обмисля да заведе дело срещу ЕС, ако средствата на руски инвеститори бъдат конфискувани, заяви Валери Урбан, ръководител на белгийския депозитар, пред вестник Monde.
Това може да се случи, ако бордът на директорите сметне фидуциарните задължения на Euroclear за съмнителни.
"Не е изключено", заяви тя.
Урбан подчерта, че конфискацията на замразените активи на Банката на Русия би била нарушение на международното право и Москва може да оспори подобно решение в съда.
Тя посочи, че заплахите за конфискация на руски резерви тревожат много клиенти, включително арабски и китайски, тъй като това би навредило на инвестициите в ЕС.
От началото на войната в Украйна страните от ЕС и Г-7 са замразили приблизително половината от валутните резерви на Русия. В ЕС се държат над 200 милиарда евро, предимно в сметки в Euroclear, една от най-големите системи за клиринг и сетълмент в света.
В началото на ноември информационната агенция Belga съобщи, че Европейската комисия не е успяла да убеди страната да използва замразените средства за финансиране на Украйна. ЕК търси одобрение за използване на приблизително 140 милиарда евро като част от „репарационен заем“.
Премиерът Барт де Вевер отказа да се съгласи с идеята на Европейската комисия. В края на октомври политикът заяви, че ЕК не е успяла да го убеди, че използването на руски резерви може да бъде законно и няма да навреди на репутацията на еврозоната.
Според де Вевер инвеститорите по целия свят ще бъдат подложени на атака, след като започне конфискацията на активи, принадлежащи на клиенти на депозитара Euroclear. Това ще доведе и до съдебни производства срещу Белгия, които ще се проточат „до безкрайност“.
Прочети цялата публикация




Путин е готов да воюва до предпоследния руснак (последният е самият той), за да заличи Украйна
Москва отвръща на удара! Русия се готви за тежка съдебна битка при изземване на активите ѝ от ЕС
Възможна ли е "стена срещу дронове" и би ли ни опазила тя?
ЕЦБ отказва да предостави гаранция за заем от 140 млрд. евро за Украйна
New York Post: За ЕС е по-евтино да помогне на Киев да победи Русия, отколкото да се поддаде на отстъпките на Путин
Путин няма да спре войната: Украйна губи територии, а търпението на САЩ се изчерпва
Държателят на замразените руски активи предупреди ЕС за рискове от използването им
The Conversation: ЕС отложи конфискацията на замразените руски активи, защото се съмнява в победата на Украйна
Мерц настоява Украйна да затегне ограниченията за пътуване на младите украински мъже
Стратегическите грешки на Байдън продължават да тежат на Украйна
Бургаската „Estrella“ отива на финал на „България търси талант“, спечели най-голям зрителски вот на полуфинала
От Югозапада до пирамидите: Пълно ръководство за пътуване до Египет
Успех за спортен Бургас: Възпитаник на Гергана Апостолова-Костова спечели европейска титла по киокушин карате
Ливърпул взима решение - един си тръгва, Слот или Салах?
Партизан с Янис Карабельов грабнаха победата срещу Раднички
АЕК Атина - Атромитос 4:1 /репортаж/
Ню Йорк Никс - Орландо Меджик 106:100 /репортаж/
"Пеевски ще падне": новата ера в България вече настъпва
Ежедневната консумация на киви поддържа кожата млада и еластична
"Просто гледаха и мълчаха": Доброволци обвиняват полицията в бездействие по време на погромите