Гимназията по строителство и архитектура празнува 82 години от създаването си

С тържествено изнасяне на знамето и награждаване на изявени ученици, възпитаниците и учителите на Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Любор Байер“ в Стара Загора отбелязаха 82 години от създаването си. „Първият звънец удари на 18-ти ноември 1943 г. със заповед на тогавашния министър на обществените сгради, пътищата и благоустройството инж. Димитър Василев. За своето съществуване училището , което се превърна в едно от най-елитните и предпочитани, са завършили близо 10 000 ученици. Сред първите учители е арх. Христо Димов, проектирал знакови обществени и жилищни сгради, църкви, читалища и строежи из цялата страна“, припомни директорът инж. Весела Георгиева.
Открило врати като Държавно средно техническо училище “Георги Бенковски“ със 120 ученици, скоро учебното заведение е сред най-елитните и предпочитани в страната. През годините на социализма е известно като „ един от водещите строителни техникуми“ в страната. За тези осем десетилетия в него са преминали обучение над 9 600 ученици, много от които се налагат като уважавани и водещи специалисти в строителството, архитектурата, транспортното и ж.п. строителство, хидроинженерството и геодезия не само в областта и страната, но и в чужбина. И днес фирмите в строителния бранш търсят кадрите на старозагорската строителна гимназия.
П повод училищния празник бяха отличени победителите в конкурсите и състезанията по строителство, архитектура, творчество със строителни материали, поезия и футбол. Някои от наградените ученици - Андрей Войнов, Антония Славова и Виктория Жекова благодариха за признанието на учителите и съучениците си и изразиха гордост, че учат мечтаната специалност в предпочитаното от тях училище и удовлетвореност от знанията и подготовката, които получават и от възможността да разгърнат талантите си.
Прочети цялата публикация




Националното представителство на студентските съвети отбеляза 25 години от създаването си под надслов: „25 години НПСС – растем и се развиваме заедно!“
Емил Радев в ИУ – Варна: С нов надзорен орган ЕС трябва да пресече пране на пари за над 130 млрд. евро годишно
Евгения Живкова на 60 г. - стил, традиция и ново начало
„Знак за качество“ за ГПЧЕ „Ромен Ролан“ Стара Загора
България е лаборатория за смелите идеи на Konica Minolta
Предложение: България да празнува 1400-годишнина през 2032 г.
Юбилеен спектакъл „България – страна на Чудесата“ ще се състои в Деня на народните будители в Народния театър
УниБИТ празнува Деня на народните будители за 23-ти път с научна конференция
Как разрухата бавно превзема Унгария
Фронтменът на Deep Purple Иън Гилън съобщи, че губи зрението си
Министерството на финансите взе още 300 млн. лв. заем
Тръмп: "Нямам нищо общо с Епстийн, изгоних го от клуба си"
Украйна подновява дипломацията за прекратяване на войната с Русия
Разработиха лазер, способен да прониква през километри лед и да изследва отдалечени обекти в Слънчевата система
Саудитска Арабия обещава 1 трилион инвестиции в САЩ
Реал Мадрид отваря вратата за раздяла с Родриго
КНСБ за цените: Скачат непрекъснато
По-малко от половината инспектирани водни обекти по поречията на Черноморието са изрядни
В Истанбул като герой погребаха загиналия пилот с българско гражданство
Култовата героиня Бриджит Джоунс оживя в Лондон