Axios: Вашингтон може да коригира плана си за Украйна, но очаква сериозно отношение от Киев ВИДЕО

Администрацията на Вашингтон е готова да измени новия план на САЩ за разрешаване на конфликта в Украйна, докато той се обсъжда, но очаква Киев да приеме сериозно предложенията на САЩ, съобщи американският портал Axios.
Според американски служител, Вашингтон смята плана за „жив документ“, който може да бъде изменен въз основа на консултации със страните. „Служителят обаче настоя, че това е справедливо предложение и САЩ очакват Украйна да се ангажира сериозно и без забавяне“, подчертава изданието. В него се уточнява, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е одобрил плана.
Порталът публикува и всичките 28 точки от плана. Според изданието, тяхната автентичност е потвърдена от американски и украински служители. Тези точки съответстват на съдържанието на документ, публикуван преди това от украинския член на Върховната рада Олексий Гончаренко, който е украински превод на гореспоменатия план.
Според една от точките, публикувани от Axios, „САЩ и Русия ще се споразумеят да удължат договорите за неразпространение и контрол върху ядрените оръжия“.
Медията уточнява, че това се отнася по-специално за Договора за намаляване на стратегическите оръжия, подписан през 2010 г.
Руският президент Владимир Путин обяви на 21 февруари 2023 г., че Москва преустановява участието си в споразумението, но не се оттегля от него. Държавният глава подчерта, че преди да се върне към дискусиите за продължаване на работата по договора, руската страна трябва да разбере как ще отчита арсеналите не само на Съединените щати, но и на други ядрени сили от НАТО - Обединеното кралство и Франция.
Според друга клауза „Украйна ще проведе избори 100 дни“ след одобряването на плана. Американската страна предлага също Запорожката атомна електроцентрала да работи под надзора на Международната агенция за атомна енергия, като генерираната от нея електроенергия се разпределя поравно между Русия и Украйна. Една клауза предвижда „покана към Русия да се присъедини отново към Г-8“.
Прочети цялата публикация



4 години „Киев за 3 дни“ - паритетът между Москва, Киев, Вашингтон и Брюксел
Скачените съдове Иран/Ирак в очакване на бурята
Приключи 62-рата Мюнхенска конференция по сигурността, Зеленски поиска затвор за Путин ВИДЕО
Огнян Минчев: Сериозно стратегическо "изтрезняване" на Вашингтон по отношение политиките за Евразия
Европа разполага с оръжия, но остава зависима от САЩ във воденето на война
Орбан поставя капани: Как Зеленски си изпусна нервите
Израелската армия: Атакувахме повече от 400 цели на иранска територия
Финансово и икономическо напрежение! Държавите от Персийския залив преразглеждат инвестициите си в чужбина
НАТО ще затяга противоракетната си отбрана заради войната с Иран
Иран съобщи за 1 230 жертви, загиналите в Ливан са 123-ма. САЩ се похвалиха с 30 потопени ирански кораба
Ново проучване: Защо Gen Z са ужасени да шофират?
Министерство на финансите: Министър Георги Клисурски участва в мартенските заседания на Еврогрупата и на Съвет „Икономически и финансови въпроси“
Ще спасят ли атомните централи енергийното бъдеще на Европа
Пробив в дерматологията: Експериментално лекарство облекчава симптомите на екзема със 75%
Андрей Гюров за срещите в Париж и бъдещето на ядрената енергия
Новите заместник- областни управители встъпиха в длъжност
Основателите на лидера в COVID ваксините го напускат
Новите зам.областни управители на Бургас официално влязоха в Областна управа, запознаха се екипа
КЗК: Надценките в търговските вериги достигат до 90%