13 хил. дръвчета бяха засадени на мястото на опожарена гора край Стара Загора

В Стара Загора стотици доброволци се включиха в залесяването на унищожената при голям пожар миналата година територия в местността „Седми километър“ край града. В днешния ден бяха засадени 13 000 фиданки от вида атласки кедър на площ от 65 дка.
Инициативата е организирана от Община Стара Загора и Държавно горско стопанство - Стара Загора, а в нея участваха кметът Живко Тодоров, заместник-кметове на Стара Загора, заместник областни управители, ректорът на Тракийски университет проф. Мирослав Карабалиев, горски служители, множество организации, граждани. Присъстваха и група чуждестранни младежи от Полша и Румъния, които са в града по програма „Еразъм+“.
"Прекрасно е, че хората участват със своя ентусиазъм и с желанието си да помогнат за възстановяването на тази гора, хубаво е, че в Стара Загора има гражданско общество", каза преди началото на залесяването кметът Живко Тодоров. Той още веднъж заяви категорично, че на мястото, на което горя пожарът, няма да се допуска никакво строителство.
"По Общия устройствен план на Стара Загора тази местност е гора и няма как тя да се застрои. Тези спекулации ще отпаднат, защото се появяват по избори и от партии, които се заиграват с темите, но времето опровергава всички тези слухове с действията ни“, заяви кметът.
Дръвчетата, които се засаждат, са атласки кедър. Те са бързорастящ вид, устойчив на суша и на вредители като боровата процесионка, обясни директорът на старозагорското горско стопанство инж. Иван Чергеланов.
"Трябват около 15–20 години, за да има реален горски облик залесената площ. При пожара изгоряха 760 декара безвъзвратно. Поетапно залесихме 170 декара през миналата година. Сега ще залесим още 65 декара общинска горска територия. Продължаваме и следващата година ще подготвим останалата площ, която е около 500 декара. Надявам се, че в началото на 2027 година ще залесим цялата площ, която беше унищожена", посочи инж. Чергеланов, като уточни, че прихващането на залесените дотук площи е към 80%, което е отличен резултат.
Залесяването днес се реализира благодарение на спечеления от Отдел „Екология, озеленяване и гори“ национален конкурс на Нестле България „Залесяваме Активно 2025“. Тригодишният проект предвижда залесяването на 65 декара опожарени горски терени, а грантът, предназначен за реализацията на проекта, е в размер на 60 хил. лева, припомнят от общината.
Прочети цялата публикация




Близо 122 хиляди са заетите лица в област Стара Загора през 2025г.
Леандро Годой ще води атаката на ЦСКА в предстоящото гостуване на Берое
Агресия срещу медик: Задържаха мъж за заплахи към фелдшер
България и Македония през вековете
Пожар избухна в космическата база Бъкли в Колорадо
Сандански става по-зелен: Засадиха десетки нови дръвчета в различни части на града
Над 50 точки разгледаха общинските съветници в Стара Загора
Над 50 точки разгледаха общинските съветници в Стара Загора
Баскетболистите на Спартак Плевен надделяха над Берое
28 нови дървета засадиха по улици в Благоевград
Мария Петрова с трогателно послание по повод на Боби Михайлов
„Мач на надеждата“ на Стилиян Петров осигурява апаратура за онкологията в Бургас
Съдът в Благоевград призна за виновни двама гърци за данъчно престъпление
След гонка с полицията в Берковица: Заловиха 14-годишен с открадната кола
Виктор Уембаняма направи най-бързия "дабъл-дабъл" в историята на НБА
Какво време ни очаква на Цветница
Цъфтежът на вишневите дървета в Япония: Хора се събраха в парковете, за да се насладят на гледката (ВИДЕО)
FIAT Grande Panda спечели наградата AUTOBEST CONQUEST за 2026 г. в категория „Дизайн“
Международното летище в Палм Бийч вече ще носи името на Доналд Тръмп