Скандалът със залаганията в Турция: 52 милиарда долара напуснаха страната

Турският футбол е изправен пред безпрецедентна криза, след като стана ясно, че колосалната сума от 52 милиарда долара е била източена от страната заради мащабен скандал с нелегални залагания. Новината разтърси спортната общественост и предизвика бурни реакции сред фенове и експерти.
Президентът на Турската футболна федерация Ибрахим Хаджъосманоолу алармира, че през изминалата година Турция е загубила милиарди заради нерегламентирани хазартни практики.
„Вижте какво се случва със залаганията и хазарта – парите просто изтичат от страната. Турция не е хазартен център, но губим огромни средства. Колкото по-усилено се борим с това, толкова повече защитаваме интересите на турския народ“, подчерта Хаджъосманоолу, цитиран от HT Spor.
Разследването на скандала придобива все по-големи мащаби. Над 1000 футболисти – точно 1024 на брой – ще се явят пред Професионалния дисциплинарен съвет към федерацията, за да дадат обяснения във връзка с подозренията за участие в незаконни залагания на футболни срещи. Сред разследваните има играчи от цели 27 клуба от турската Суперлига, включително и от най-големите имена като Галатасарай, Бешикташ и Трабзонспор.
Скандалът не подмина и съдийския корпус. Турската футболна федерация предприе драстични мерки, като отстрани 149 професионални съдии за срок от осем месеца до една година. Причината – разкрити сметки, използвани за залагания, включително и на международни мачове.
Този грандиозен скандал хвърля сянка върху имиджа на турския футбол и поставя под въпрос доверието в честната игра. Властите обещават решителни действия и строги санкции срещу всички замесени, за да възстановят репутацията на спорта и да спрат изтичането на средства от страната.
Прочети цялата публикация




Позицията на Испания против войната в Близкия изток предизвика фурор сред турците
Николай Николов: Оръжейните доставки за Украйна
В Китай гонят инфлация от 2%, ръст на БВП с 5% и живот до 80 години. Пекин се закани на Тайван
Износ за няколко милиарда долара! Киев се завръща на световния оръжеен пазар, клиенти не липсват
Върховният съд на САЩ отмени митата: Президентът е превишил правомощията си! Тръмп: Това е позор, налагам 10% глобални мита
Пекин зарадва Африка: Падат китайските мита за стоките от всички 53 държави на "черния континент"
Ердоган посрещна Вучич в Анкара, получи покана да посети Белград и Нови Пазар през май
Турция реализира износ за 262 милиарда долара. Най-много изнася за Германия и САЩ, ето на кое място е България
Стара военна тактика! Стратегията на Техеран е да проточи войната и да направи цената прекалено висока за Тръмп и света
Жената, стреляла по дома на Риана, е с богато криминално минало и психични проблеми (СНИМКИ)
Симеоне за смяната на вратаря на Тотнъм в 17-ата минута: Не съм виждал такова нещо
Олимпиакос вилнее в Париж и без Александър Везенков
България разполага с 292 укрития за извънредни ситуации: В Пиринско бомбоубежищата са три
Христо Янев заведе ЦСКА на театър, "червените" гледаха "И верният отговор е"
CNN: Американската армия е изразходвала $5,6 млрд. само за първите два дни от войната срещу Иран
Детското здраве чрез спорт: Околийски и Бербатов обсъдиха превенция, физическа активност и здравословни навици
Новият таран на Левски: Станах шампион на Румъния с Кристиан Димитров, дошъл съм за големи неща
СНИМКИ: Най-добрите кадри от Нюкасъл – Барселона
Атлетико Мадрид разгроми Тотнъм в голов спектакъл
Община Благоевград организира първите Годишни бизнес награди