Сръбската петролна компания НИС може да работи само още 4 дни

Сръбският президент Александър Вучич обяви, че петролната компания НИС може да работи само още 4 дни, преди напълно да спре, предаде РТС, съобщи БТА.
Вучич направи извънредно изявление към обществеността и съобщи, че единствената рафинерия на страната, която се намира в Панчево, близо до сръбската столица Белград, функционира в ниска степен на експлоатация.
„Все още не е спряна, работи в т.нар. "тих режим", но имаме още четири дни, докато рафинерията бъде напълно затворена, освен ако лицензът не бъде одобрен от правителството на САЩ“, каза Вучич.
"Страната ни е поставена в много трудна ситуация", добави той и обясни, че има опасност от вторични санкции.
„Все още разполагаме с днес и утре, за да се опитаме да получим оперативен лиценз. Дали ще го получим зависи от американците“, каза сръбският държавен глава и добави, че "досега правехме всичко, което поискаха руските ни приятели."
"НИС вече започна да изчерпва оперативните си резерви. Ако няма приток на петрол, тоест ако не получим лиценз, ще останат резерви на НИС от 55 000 тона дизел и 50 000 тона бензин“, разкри Вучич.
Според оценките резервите ще достигнат до 28 декември, каза той.
Санкциите на САЩ срещу сръбската петролна компания НИС влязоха в сила на 9 октомври, след като бяха отлагани 8 пъти.
В началото на януари САЩ обявиха, че заради войната в Украйна и "вторичния риск" ще наложат санкции върху единствената петролна компания в Сърбия НИС, която е мажоритарна собственост на руския петролен гигант "Газпром". Вашингтон поиска пълното излизане на руския капитал от компанията, но руската страна обяви едва преди дни, че е готова да продаде своя дял.
„Когато санкциите вече бяха обявени и американците ги отлагаха месец след месец, ние приемахме всяко руско предложение и не искахме да променяме условията на бизнеса, защото не искахме да разваляме отношенията“, каза Вучич.
Президентът на Сърбия заяви още, че собствеността на НИС се е променила три пъти тази година (през февруари, май и септември), защото руснаците са искали да адаптират дейността си към санкциите.
Сръбската държава притежава 29,9 процента от акциите на НИС, докато основен собственик остава „Газпром нефт“ с 44,9 процента. В края на септември базираната в Санкт Петербург компания „Интелиджънс“ (Intelligence), свързана с „Газпром“, придоби дела от 11,3 процента на компанията-майка „Газпром“.
Рафинерията в Панчево е с годишен капацитет от 4,8 милиона тона и покрива по-голямата част от нуждите на страната.
Прочети цялата публикация



Защо Иран все още не се е предал?
Володимир Зеленски: Нощната руска атака срещу Киевска област е една от най-мащабните и най-циничните от началото на войната
Саудитска Арабия и Кувейт осъдиха атаките срещу танкери на ОАЕ
Иран атакува кораби на ОАЕ, хусите обстреляха военно летище
Тръмп каза на Украйна, че нямат карти, а после Киев пренесе войната вътре в Русия и унизи Путин
Полша и балтийските държави засилват охраната на критичната инфраструктура заради опасения от руска провокация
Вучич след срещата със Зеленски: Не разговарях с Путин, Сърбия не е марионетка на никоя друга държава
Защо е време Западът да смаже военната икономика на Путин
52-годишна жена живее постоянно на круизни кораби и твърди: „Нямам нито домакинска работа, нито задачи“
Едуард Нортън: от „Боен клуб“ и „Американска история X“ до един от най-уважаваните актьори в Холивуд
Формула 1: Гран при на Нидерландия 2026 (Крайно класиране и видео)
Формула 1: Класиране при пилотите след Гран при на Нидерландия 2026
Формула 1: Класиране при отборите след Гран при на Нидерландия 2026
Фирма иска да гори 200 000 тона отпадъци в Елин Пелин
4029 фиша и 420 акта от 13 791 проверени моторни превозни средства
Френски евродепутат се кандидатира за президент
Празник е! Кои светци почитаме днес
Тийнейджъри потрошиха колата на златното момиче Невяна Владинова с парчета бетон